- Sonda americké agentury NASA překonala světový rekord.
- Žádný jiný lidmi vyrobený objekt takové rychlosti ještě nedosáhnul.
Parker Solar Probe, sonda amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), pokořila rekordní rychlost a stala se nejrychlejším lidmi vytvořeným předmětem v historii. Před několika týdny totiž dosáhla rychlosti 635 266 kilometrů za hodinu.
Nepřehlédněte: Připravte se na magickou podívanou: Noční obloha nad Českem bude zářit, ale ne díky Měsíci
Sonda Parker Solar Probe se „dotkla“ Slunce
Sonda americké vesmírné agentury NASA Parker Solar Probe se znovu dostala vůbec nejblíže ke Slunci ze všech objektů vyrobených lidmi. A současně dosáhla rychlosti mírně přesahující 635 tisíc kilometrů za hodinu, takže je také vůbec nejrychlejším lidmi vyrobeným tělesem vůbec.
Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) trval průlet sondy sluneční korónou několik hodin. Družice o hmotnosti 7000 kilogramů je vybavena zařízením pro studium magnetických polí, plazmatu a částic sluneční energie, jakož i kamerami pro záznam koróny a slunečního větru. Tepelný štít z uhlíkových vláken o tloušťce 11 centimetrů jí umožňuje odolávat teplotám kolem 1370 stupňů Celsia, takže při přibližování ke Slunci neshoří.
Na konci letošního roku má Parker Solar Probe naplánován ještě jeden průlet, podle předpovědí se přiblíží ke Slunci na vzdálenost pouhých 6,16 milionu kilometrů a při tomto průletu pravděpodobně dosáhne ještě větší rychlosti, čímž si ještě více upevní pozici nejrychlejšího lidmi vyrobeného objektu.
Má objasnit extrémní počasí
Sonda se vydala ke Slunci z floridského mysu Canaveral v srpnu 2018. O projektu se poprvé uvažovalo dokonce již roku 1958, v roce založení NASA. Jde tak o nejstarší projekt americké vesmírné agentury. Zahájení mise však desítky let bránilo intenzivní sluneční záření.
Vědci očekávají, že sonda odpoví otázku, proč je povrch Slunce s teplotou kolem 5 500 stupňů výrazně chladnější než koróna. Existuje několik teorií, ale žádná z nich plně nevysvětluje extrémní teplotní rozdíl.
„Prostě to nedává smysl. Máte zdroj tepla, ale jak se od něj vzdalujete, okolí je teplejší. Je to jako když odejdete od táborového ohně, ale jak jdete dál, cítíte stále větší teplo. Porušuje to přírodní a fyzikální zákony,“ vysvětlila Nicole Foxová, která se na misi Parker Solar Probe přímo podílí.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science, NASA, BGR
Nejrychlejším tělesem ve vesmíru je víko kanálu které se tam dostalo v r. 1960 při pokusném podzemním jaderném výbuchu, podle pozdějších propočtů to je asi 60 km/s.
Ale ta sonda má podle toho údaje rychlost přes 176 km/s.
staci se kouknout na foto z NASA, je videt kde je tepla korona a kde uz zasahuje absolutni nula vesmiru,
nebo kdyz leti letadlo, proudi vzduch nad kridlem, hodi ho hodne daleko za křidlo,
nebo testujete aerodynamiku auta, použijte bíly kouř a uvidite jak daleko za autem se stoci smerem dolu (telo ze slunce)
ps: slunce ma mnohem vetsi energii, nez pouzivame pri testech na zemi , proc hodi energii tak daleko obloukem…
to je jako fotbalista kopne mic na branku obloukem, je to parada, neleti rovne ale oblokem a goool,proc to dela slunce obloukem?
vite?
Pro představu, ta sonda uletí vzdálenost Praha-Brno za 1,14 sekundy