Země

Ve vesmíru možná nejsme sami. Našli jsme 85 planet podobných Zemi, jásá NASA

  • Vědci našli planety podobné Zemi
  • Mohl by na nich existovat život

Astrofyzikům z university of Warwick se ve spolupráci s NASA podařil převratný objev. Ve vesmíru našli planety, které by mohly být vhodné pro život, upozornil server Daily Mail.


Nepřehlédněte: Gmail dostane novou geniální funkci. Umělá inteligence e-mail napíše za vás


Vědci našli obyvatelné planety

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) slaví úspěch. Astronomové objevili hned 85 exoplanet, planet mimo naši sluneční soustavu, které mohou hostit život. Jejich velikost se pohybuje od přibližně 17 000 kilometrů do neuvěřitelných 560 000 kilometrů v průměru – všechny jsou tedy větší než Země.

Stejně jako Země se však nacházejí ve správné vzdálenosti od svých hostitelských hvězd, aby na nich byla teplota, při které se může udržet život – tzv. „obyvatelná zóna“. Dosud bylo objeveno více než 5 000 exoplanet, ale stále není jisté, zda některé z nich ukrývají mimozemské formy života.

Novou studii vedla doktorandka Faith Hawthornová z oddělení astronomie a astrofyziky na Univerzitě ve Warwicku. „Všechny exoplanety se nacházejí v 85 unikátních systémech. Na každou hvězdu připadá jedna planeta. Některé z nich mohou být kamenné, jiné plynné. Je poměrně vzácné, aby byly objeveny obyvatelné planety – pro obyvatelnost je potřeba velmi specifický soubor podmínek.“

Hawthornová a její kolegové využili data z družice NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), jejímž cílem je zkoumat oblohu a hledat nové, potencionálně obyvatelné planety. Sonda měla fungovat pouze dva roky, ale v pozorování stále pokračuje a dosud identifikovala více než 250 potvrzených exoplanet a tisíce kandidátských světů.

planeta, NASA
Zdroj: 4144132 / Pixabay

Lovec exoplanet NASA TESS

Mnoho astronomů hledá v datech z TESS tzv. tranzity, tedy periodické poklesy světla hvězd, které naznačují, že planeta přechází a na krátkou dobu blokuje světlo své hvězdy. Na základě metody tranzitů mohou odborníci planety nejen najít, ale také o nich zjistit různé podrobnosti.

Obecně platí, že pokud je planeta od své hvězdy vzdálena podobně jako Země od Slunce (152,1 milionů kilometrů), mohou vědci předpokládat, že není příliš horká ani příliš chladná – a tudíž by mohla být obyvatelná.

Předběžný odhad ukazuje, že 85 nově objevených exoplanet obíhá kolem své hostitelské hvězdy v rozmezí 20 až 700 dní, zatímco většina exoplanet dříve pozorovaných sondou TESS má oběžnou dobu jen 3 až 10 dní.

Tým z university of Warwick přiznává, že z celkového počtu 85 exoplanet je 60 zcela nově objevených, zatímco 25 bylo v datech TESS objeveno i jinými výzkumnými týmy za použití různých vyhledávacích technik.

Od ledna 2024 bylo od roku 1992 bylo objeveno a potvrzeno více než 5 500 exoplanet. Podle online databáze NASA je 1 912 exoplanet podobných Neptunu, 1 772 jsou plynní obři jako Jupiter, 1 679 jsou superzemě a 199 je kamenných. NASA však zdůrazňuje, že se jedná pouze o „nepatrný zlomek“ všech planet v samotné galaxii Mléčné dráhy, kterých mohou být stovky miliard.

Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: Daily Mail

Total
0
Shares