- NASA objevila pozoruhodnou planetu.
- Možná je vhodná pro život.
Objev se podařil díky teleskopu Jamese Webba, který byl do vesmíru vypuštěn 25. prosince 2021 a stal se pomyslným nástupcem Hubbleova dalekohledu. Exoplaneta pojmenovaná K2-18 b obíhá kolem červeného trpaslíka K2-18 v oblasti, která je podle NASA „obyvatelnou zónou“.
Nepřehlédněte: Největší vylepšení za poslední roky! iPhone 17 dostane to, po čem lidé dlouho volali
Život ve vesmíru?
Planeta, která je téměř devětkrát větší než Země, byla poprvé objevena dalekohledem Kepler v roce 2015. O tři roky později objevil Hubbleův teleskop v její atmosféře známky vody. V roce 2023 pak bylo zjištěno, že K2-18b vykazuje přítomnost molekul obsahujících uhlík, včetně metanu a oxidu uhličitého.
Tento objev následoval po předchozích zjištěních, která naznačovala, že by se mohlo jednat o planetu, která má potenciál mít atmosféru bohatou na vodík a povrch pokrytý vodním oceánem.
Nález „dimethylsulfidu“ (DMS) – plynu, který produkují výhradně formy života na Zemi, je však zcela něco jiného a proto právem patří mezi mimořádné události.
Webb našel molekulu, kterou vytvářejí pouze živé organismy
„Hojnost metanu a oxidu uhličitého a nedostatek amoniaku podporují hypotézu, že pod atmosférou bohatou na vodík se na K2-18b může nacházet vodní oceán. Tato první pozorování Webbovým teleskopem rovněž umožnila možnou detekci molekuly zvané dimethylsulfid (DMS). Na Zemi je produkován pouze životem. Většina DMS v zemské atmosféře je emitována fytoplanktonem v mořském prostředí,“ uvedla americká NASA.
Exoplaneta K2-18 b obíhá kolem své hostitelské hvězdy, chladného trpaslíka v souhvězdí Lva, v obyvatelné zóně, což znamená, že technicky dostává dostatek záření, aby na jejím povrchu mohla existovat kapalná voda. Nadcházející pozorování Webbova teleskopu by měla potvrdit, zda je DMS v atmosféře K2-18b skutečně přítomen v nějaké významné míře. První výsledky by mohly být známy již za půl roku, doufá NASA.
Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: Unilad