planeta, NASA

Ve vesmíru možná nejsme sami. NASA našla „druhou planetu Zemi“

  • Vědci našli planetu podobnou Zemi
  • Mohl by na ní existovat primitivní život

S neobvyklým objevem přišli astronomové NASA. Podařilo se jim objevit planetu vzdálenou desítky světelných let, na které by mohl existovat život. Exoplaneta o velikosti Země dostala název Kepler-438 b, a to podle sondy, která ji objevila.


Nepřehlédněte: Pozor na podvodný e-mail. Tváří se jako výhra od Googlu, ale ukradne vaše bankovní údaje


Druhá Země

Převratný objev udělala sonda Kepler, když objevila exoplanetu, která se dosud nejvíc podobá Zemi. Tento objev podle NASA může naznačovat, že ve vesmíru nejsme úplně sami.

Exoplanetu najdete v souhvězdí Lyry v blízkosti hvězdy Kepler-438, což je osamělý červený trpaslík, který dosahuje 0,54 hmotnosti Slunce a 0,52 poloměru Slunce.

Kepler-438 b je pouze o 12 % větší než Země a index podobnosti s naší planetou je 0,9 (maximem je 1), proto je z hlediska podobnosti na prvním místě mezi všemi známými exoplanetami.

Protože planeta obíhá svou hvězdu v takzvané obyvatelné zóně, znamená to, že voda by se na jejím povrchu mohla nacházet voda v kapalném skupenství, informují vědci z americké NASA.

Dlouhou dobu se výzkumníci domnívali, že Kepler-438 může mít příjemné klimatické podmínky zemského typu s vodou, deštěm, mraky a vzduchem. Bohužel, skutečnost je mnohem smutnější. Faktem je, že Kepler-438 b se skutečně podobá Zemi, ale je třeba vzít v úvahu také aktivitu hvězdy, kolem které obíhá.

Země, TOI 700, exoplaneta
Zdroj: NASA

Kepler-438 b může hostit primitivní život

V roce 2015 vědci zjistili, že červený trpaslík je tzv. blikající hvězda, která jednou jednou za několik set dní vydává silné záblesky odpovídající stovce miliard megatun TNT. Exoplaneta tedy pravidelně dostává vysokou dávku záření, což nepochybně vedlo ke ztrátě atmosférické vrstvy a zničení všech šancí na zrod života.

Proto je třeba se při hledání života ve vesmíru zaměřit nejen na vlastnosti samotné planety, ale vzít v úvahu i působení mateřské hvězdy. Vědci se nicméně domnívají, že pokud by se exoplanetě podařilo vytvořit silné magnetické pole, mohla si udržet atmosféru a ve vodě mohou existovat primitivní formy života.

V případě Kepler-438 b zřejmě teplota stoupla na 60 °C, ale víme, že život existuje i v takto extrémních podmínkách na Zemi.

Zdroj náhledové fotografie: 4144132 / Pixabay, zdroj: News Science & Nature

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Ach jo, ttomje zase výpotek.
    Zase ukázkový clickbait, tahle stránka snad ani nic jiného nepublikuje
    .
    Nejdřív senzační nadpis a pak sami v článku napíšete že mateřská hvězda nejspíš zničila atmosféru planety
    *Facepalm*
    Nehledě na to že obyvatelná zóna ještě neurčuje obyvatelnost planety. Naše Venuše a Mars jsou taky v obyvatelné zóně a jak vypadají……..

Comments are closed.