Černá díra

Ve středu Mléčné dráhy objevili zářící objekty, které se pohybují závratnou rychlostí. Možná jsou nesmrtelné

  • Vesmír je plný záhad a tajemství
  • A nyní se to znovu potvrdilo

Vědci pozorovali dvě hvězdy, které obíhají černou díru ve středu Mléčné dráhy, a zjistili, že jsou mnohem mladší, než se dosud předpokládalo, vysoce organizované a pravděpodobně „nesmrtelné“.


Nepřehlédněte: Vědci přehodnotili teorii Stephena Hawkinga. Všechno ve vesmíru se jednou nadobro vypaří


Záhadná světla zamořila střed Mléčné dráhy

Zhruba před třemi desítkami let objevili astronomové zvláštní hvězdy pohybující se kolem objektu Sagittarius A* (Sgr A*), supermasivní černé díry v centru naší galaxie.Tyto hvězdy, označované jako S-hvězdy, se pohybují kolem této monstrózní černé díry neuvěřitelnou rychlostí. 

Je obecně známo, že jakýkoli objekt, který spadne do chřtánu černé díry, se stává neviditelným, protože ani světlo nemůže uniknout obrovské gravitaci horizontu událostí. „V okolí Sgr A* se však nachází poměrně hodně hvězd, včetně jedné velké, asi patnáctkrát hmotnější než Slunce a se sedminásobným poloměrem, u níž bylo zjištěno, že kolem středu černé díry obíhá každých 15,2 roku,“ vysvětluje NASA jeden z těchto záhadných objektů.

„Tato hvězda, kterou astronomové označili jako S2, se v nejbližším bodě přibližuje ke středu naší galaxie na vzdálenost asi 124 astronomických jednotek (1 AU = střední vzdálenost Slunce od Země). V té době dosahuje rychlosti asi 5 000 kilometrů za sekundu, což odpovídá téměř dvěma procentům rychlosti světla.“ Na S-hvězdách je však nejzvláštnější to, že se zdají být mladší, než vědci očekávali.

Další otazníky pak přináší nová studie evropských expertů, kteří se zaměřili na tucet mladých hvězdných objektů (YSO) objevených ve stejné oblasti poblíž černé díry Sagittarius A*. YSO jsou jen několik milionů let staré objekty hvězdného typu, které ještě nejsou plně zformované. Bylo však prokázáno, že se chovají podobně jako hvězdy typu S, což znamená, že se kolem Sgr A* pohybují neuvěřitelnou rychlostí.

Mléčná dráha
Zdroj: dragonuppl / Pixabay

Potřebujeme více času, říkají vědci

„To znamená, že YSO obletí supermasivní černou díru rychlostí několika tisíc kilometrů za sekundu během několika let,“ říká Florian Peißker z Institutu pro astrofyziku na Univerzitě v Kolíně nad Rýnem. „Existence těchto mladých hvězd se vymyká běžnému chápání vzniku hvězd a prostředí černých děr.“

Přestože YSO objekty připomínají chaoticky se pohybující roj včel, při studiu oběžných drah tým nalezl v jejich pohybu vzorce. „To znamená, že existují specifické preferované hvězdné konstelace,“ dodává Peißker. „Rozložení obou variant hvězd připomíná disk, což vyvolává dojem, že supermasivní černá díra je nutí zaujmout organizované oběžné dráhy.“

Ačkoli je třeba provést další výzkum, tým vědců již dnes nabízí několik vysvětlení, co vlastně studuje. Jeden scénář naznačuje, že jak hvězdy hlavní posloupnosti, tak „prachové hvězdné zdroje“ sdílejí společnou historii vzniku nebo mohly podobně migrovat v důsledku gravitační přitažlivosti Sagittarius A*. Další možností je existence dosud nezjištěné černé díry střední hmotnosti, která by mohla ovlivňovat oběžné dráhy hvězd. 

V dalším článku, jehož cílem bylo vysvětlit, proč se S-hvězdy zdají být tak mladé, výzkumníci navrhují, že se staly „nesmrtelnými“, protože se pohybují temnou hmotou. Více světla do celé záhady vnesou až další pozorování pomocí nejvýkonnějších pozemských observatoří. Do té doby můžeme pouze hádat, na co se vědci vlastně dívají.

Zdroj náhledové fotografie: Kyraxys / Pixabay, zdroj: IFLScience, Astronomy and Astrophysics, arXiv, NASA

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..