NASA, Slunce

Ve Slunci se otevřela gigantická díra a vychrlila energetické částice. Je velká jako 18 Zemí

  • Obří díra ve Slunci chrlí plameny
  • Je velká jako 18 Zemí, hlásí vědci

Směrem k Zemi se natočila ohromná koronální díra, ze které velkou rychlostí proudí solární vítr. Ten by měl podle portálu Science Alert dorazit už v následujících dnech, zasáhnout by nás měl o víkendu.


Nepřehlédněte: Čínský rover na Měsíci objevil záhadné skleněné kuličky. Obsahují 270 bilionů litrů pitné vody


Ve Slunci je obří díra

Země bude v následujících dnech čelit solárnímu větru, který proudí z ohromné koronální díry (místo, kde je magnetické pole „otevřené“, tj. indukční čáry sahají do meziplanetárního prostoru) na Slunci, upozorňují vědci.

Naše životadárná hvězda neustále bombarduje Zemi koronální hmotou a slunečním větrem, experti se nyní připravují na sluneční bouři, která nás má zasáhnout během nadcházejících dní.

Očekává se, že solární vítr, který má k Zemi dorazit, vyvolá na mnoha místech úžasnou polární záři. Ta by měla být viditelná zejména v severně položených oblastech.

Během geomagentických bouří, které trvají delší dobu, může také docházet ke kolísaní v elektrické síti a poškození transformátorů, signál rádia může ve vyšších polohách slábnout.

Koronální díra je místo s výjimečně nízkou hustotou, které se na záběrech jeví jako temná část. Může se zdát, že jde o méně aktivní region, opak je ale pravdou.

NASA, Slunce
Zdroj: NASA

Blíží se sluneční bouře

„Koronální díry mohou vyvolat velmi rychlý sluneční vítr o rychlosti více než 800 kilometrů za sekundu,“ řekl Daniel Verscharen, docent z University College London.

„Tvar této koronální díry není nijak zvláštní. Její poloha ji však činí velmi zajímavou,“ uvedl pro server Insider a pokračoval: „Očekávám, že vítr z této koronální díry dorazí k Zemi kolem páteční noci až sobotního rána.“

Jde o druhou gigantickou koronální díru, která se během posledních několika dní na Slunci vytvořila. Zatímco koronální díra z uplynulého týdne měla velikost 30 Zemí, ta nová je o něco menší – odpovídá velikosti „pouze“ 18 Zemí.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Insider, Science Alert

Total
0
Shares