Země, stratosféra

V USA chtějí vstřikovat síru do atmosféry, aby ochladili Zemi. Startup jedná bez ohledu na následky

  • Země se otepluje a my s tím nemůžeme nic dělat
  • Opravdu ale nemůžeme?

Americký startup Make Sunsets vypustil do stratosféry meteorologické balóny, které tam praskly a uvolnily sirný aerosol. Problém představuje, že nikdo nemůže potvrdit ani vyvrátit, zda se tohle všechno skutečně stalo, píše server MIT Technology Review.


Nepřehlédněte: Globální oteplování se zřejmě zastavit nepodaří. Vědci stále častěji hovoří o řešení, které je poslední nadějí lidstva


Poručíme větru, dešti

Pokusy kalifornské společnosti vědce Luke Isemana spadají do oblasti kontroverzního solárního geoinženýrství, kdy jsou do atmosféry vypouštěny částice s cílem odrážet sluneční světlo zpět do vesmíru a zmírnit tak globální oteplování. Tento obor je do značné míry zatím jen myšlenkovým experimentem bez širší vědecké shody. Nikdo dnes s jistotou neví, zda nám tato technologie v boji proti změně klimatu skutečně pomůže.

Nic z toho však startupu Make Sunsets nebránilo v tom, aby nejednal na vlastní pěst a nevypustil meteorologické balóny bez jakéhokoli schválení regulačními orgány nebo dohledu vědeckých úřadů, a to dokonce ještě předtím, než byl založen. Balóny byly vypuštěny v dubnu z Baja California v Mexiku, zatímco Make Sunsets formálně existuje teprve dva měsíce.

Iseman pro MIT Technology Review uvedl, že první dva starty se hodně podobaly obyčejným vědeckým projektům. Připustil, že vložili několik gramů oxidu siřičitého do meteorologických balónů a napumpovali je dostatečným množstvím helia, o kterém předpokládali, že je vynese do stratosféry. Vzhledem k absenci monitorovacích zařízení ale není jasné, co se v průběhu experimentů stalo a zda balóny vůbec dosáhly zamýšlené výšky.

Meteorologický balón
Zdroj: NASA

Klimatické inženýrství

Startup momentálně hledá investory, aby mohl v projektu dál pokračovat. Spustil proto prodej takzvaného „chladicího kreditu“ v hodnotě 10 dolarů, který odpovídá jednomu gramu síranu. A že nabídka padla na úrodnou půdu dokládá to, že od dárců již získal 750 000 dolarů.

Odborníci s podobným jednáním zásadně nesouhlasí, neboť je podle nich poháněno finančními motivy, které mohou skončit přeceňováním přínosů a bagatelizací rizik. Navíc důrazně varují před nápadem vypouštět do stratosféry další balóny, ovšem tentokrát s násobně vyšším množstvím síry.

Kritici pro MIT Technology Review uvedli, že startup měla oslovit geoinženýrskou komunitu a širokou veřejnost dříve, než začal do atmosféry vstřikovat síru nebo prodávat „chladicí“ kredity. Podle renomovaných odborníků nyní může Make Sunsets za své snahy očekávat pouze chladnou odezvu, nikoli vědecké uznání.

Zdroj náhledové fotografie: LoganArt / Pixabay, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares
7 komentářů
  1. Ono jim to vánoční ochlazení nestačilo ? Asi NE 🙂

  2. Prodej emisních odpustků. Nyní i chladicích kreditů. 🙂 Ať mi nikdo nevypráví báchorky o klimatické změně! Vše to je pouze byznys s lidskou hloupostí.

  3. Nedivím se, že se nikoho neptali. Už bylo několik projektů, které toto chtěly zkusit, ale pokaždé dostaly stopku, kvůli kecům, že se nevi, co to udělá, jenže jak se má zjistit, co to udělá, když to pokaždé zakážou a nikdo to nemůže jako první zkusit? Celá snaha se tedy točí v kruhu a toto je prvni projekt, který se do jeho absurdnosti odmítl zapojit a prostě konal. Smůla je, že to udělali tak amatérsky bez dat, další fáze ale už snad nějaké monitorováni mít bude. Je to proveditelné geoinženýrství, které může Zemi rychle a levně pomoci zbrzdit či zvrátit globální oteplování, rozhodně těmto snahám věřím víc než politickým snahám snížit uhlíkovou stopu v rámci desítek let, když tohle má potenciál dokázat mnohem víc v nesrovnatelně kratším časovém rámci. Není důvod, proč tomu házet klacky pod nohy, naopak by se tento výzkum měl silně dotovat.

    1. Pokud to bude odrážet sluneční paprsky, tak to Vás nenapadlo, že to třeba negativně ovlivní fungováni FVE, což může znamenat vyšší požíváni fosilních paliv a tím vypouštění více GHG. Namísto řešení příčiny, možná řeší důsledek bez ohledu na dopady.
      Pokud navíc, při pokusu nesbíral data, tak to není u mne žádný vědec, ale obyčejný diletant bez vědeckého přístupu.

    2. Obavy jsou na místě. Vypouštíte plyn, který při styku s vodou vytváří kyselinu sírovou. O její nezávadnosti není pochyb. Spousta našich hor v blízkosti uhelných elektráren by mohla vyprávět.
      I když se vypouští velmi vysoko, časem klesne níže. Aby byl efekt nějak zjistitelný, musíte toho vypustit opravdu hodně. Potřebujete měřitelnou vrstvu a nějakou odezvou. A čím výše budete vypouštět, tím větší plochu musíte pokrýt a tím více plynu budete potřebovat. Navíc se vypuštěná látka bude pohybovat s prouděním vzduchu a dále se rozptylovat.
      Takže, než něco měřitelně zjistíte, zamoříte půlku světa. A co když jsou naše úvahy a klimatické modely chybné a naše současné oteplení je předzvěstí velkého ochlazení? Ten rozptýlený plyn ze stratosféry už nikdo nevysaje.
      Nebo co když s odrážením slunečních paprsků do vesmíru bude současně bránit ve vyřazování tepla z povrchu Země a tím ještě zvýší skleníkový efekt?
      Některé pokusy je lepší modelovat na stále kvalitnějších modelech a použít jen jako poslední možnost. Zatím se nám nic strašného neděje. S klimatickými změnami se nedá bojovat, těm se musíme přiszpůsobit.

Comments are closed.