- Před více než 1800 lety se stala mimořádná událost
- Lidé pohlédli k nebesům a spatřili něco neuvěřitelného
Nový snímek ze speciálního vědeckého přístroje NASA, který slouží ke studiu temné hmoty, odhalil pozůstatky dávné exploze supernovy v neuvěřitelných detailech.
Nepřehlédněte: Je nejvyšší čas utéct z WhatsAppu? Zuckerberg oznámil ďábelský plán, do aplikace chce zavést umělou inteligenci!
Exploze supernovy
Fotografie pořízená aparátem Dark Energy Camera na observatoři Cerro Tololo v Chile ukazuje mračna prachu a plynu, která se rozptylují kolem centrálního bodu supernovy.
Vědci věří, že podivný oblak, známý jako objekt RCW 86, je materiálem z hvězdy, která explodovala před více než 1800 lety s takovou prudkostí, že upoutala pozornost starověkých čínských astronomů a kronikářů.
Supernova, oficiálně známá jako SN 185, byla spatřena v roce 185 n. l. a zanikla během osmi měsíců. Astronomové dnes vědí, že k události došlo ve vzdálenosti 8 000 světelných let ve směru, kde se nachází nejbližší hvězdný sourozenec Slunce, trojhvězda Alfa Centauri. Doufají, že nový pohled na pozůstatek supernovy jim pomůže lépe odhalit spletitou fyziku, která byla hnací silou dávné exploze, jež objekt vytvořila.
Ačkoli se dnes odborníci shodují, že RCW 86 je pozůstatkem supernovy SN 185, vždy tomu tak nebylo. Dlouhou dobu se domnívali, že velikost „slupky“ je příliš velká na to, aby vznikla při této explozi.
Lidé neuvěřitelnou podívanou viděli pouhým okem
Výpočty z předchozích studií naznačovaly, že by trvalo 10 000 let, než by se materiál rozptýlil tak daleko od mrtvé hvězdy. V roce 2006 však astronomové nalezli důkazy, že se „slupka vyvíjela“ mnohem rychleji, než se původně domnívali.
Pozdější pozorování také odhalila velké množství železa, což astronomy vedlo k závěru, že exploze, při níž RCW 86 vznikla, musela být nejenergetičtějším typem supernovy, k níž dochází, když bílý trpaslík, hustý pozůstatek hvězdy podobné Slunci, pohltí obíhajícího průvodce.
Tyto typy supernov, známé jako supernovy typu Ia, produkují tolik světla, že by tento jev nezůstal bez povšimnutí ani v dávné minulosti, kdy se astronomové omezovali na pozorování pouhým okem.
„Tyto supernovy jsou nejjasnější ze všech a není pochyb o tom, že SN 185 pozorovatele ohromila, zatímco jasně zářila na noční obloze,“ uvedli vědci v prohlášení.
Zdroj náhledové fotografie: WebTechExperts / Pixabay, zdroj: The Space