- Video zachytilo obrovské tornádo přímo na Slunci
- Cyklon byl několikrát větší než průměr Země
Amatérský astronom nafilmoval gigantické tornádo na Slunci. Větrná smršť svou velikostí několikanásobně přesáhla průměr zeměkoule. Upozornil na to server Science Alert.
Nepřehlédněte: Českou oblohu o víkendu rozzáří úžasný vesmírný jev. Budou „padat hvězdy“
Obrovské sluneční tornádo
Astrofotograf Andrew McCarthy namířil svůj profesionální dalekohled na Slunce a zachytil něco neuvěřitelného. Výsledkem tříhodinového pozorování je video ukazující mohutné plazmové tornádo.
„Jedná se o protuberanci ve sluneční chromosféře,“ řekl McCarthy v rozhovoru pro Universe Today. „Masa plazmatu zachycená v magnetické smyčce, která ji odtahuje od fotosféry a táhne ji přes sto tisíc kilometrů do vesmíru. Sluneční materiál pak ‚prší‘ z protuberance zpět do Slunce.“
McCarthy uvádí, že sekvenci zaznamenal pomocí speciálního dalekohledu, který dokáže pozorovat atmosféru Slunce v tzv. vodíkovém alfa pásmu a během několika hodin pořídí stovky tisíc snímků. Dodává, že nešlo o náhodu, protože vesmír a naši životadárnou hvězdu pozoruje denně.
Kroutící se vlákno vroucí plazmy rostlo ve sluneční atmosféře po tři dny a dosáhlo výšky přibližně 178 000 kilometrů, tedy 14 Zemí, než se zhroutilo do oblaku zmagnetizovaného plynu. Při kolapsu slunečního tornáda došlo k vyvržení materiálu ze sluneční atmosféry do okolního prostoru, informuje server SpaceWeather. „Nedokážu si představit pekelnější místo,“ píše McCarthy v tweetu, v němž video sdílel.
I spent 3 hours yesterday with my solar telescope pointed at a tall tornado-y looking thing on the sun. This 14-Earths-tall swirling column of plasma was raining moon-sized gobs of incandescent material on the sun. I can't imagine a more hellish place. pic.twitter.com/dewzNEAEJA
— Andrew McCarthy (@AJamesMcCarthy) March 18, 2023
McCarthy je legenda
Veterána techniky zvané astrofotografie Andrewa McCarthyho ze Spojených států není třeba dlouze představovat. Ve svém oboru dlouhodobě platí za světovou špičku, což dokazuje znovu a znovu.
K focení planet ve vysokém rozlišení McCarthy používá techniku zvanou „šťastné snímkování“. Při ní se během několika minut pořídí obrovské množství fotografií, které se pak pomocí speciálního softwaru poskládají dohromady.
Zdroj náhledové fotografie: ipicgr / Pixabay, zdroj: Science Alert