Galaxie

Už jste ve vesmíru viděli žhnoucího motýla? Senzační! říkají nadšení vědci NASA

  • Vědci v dalekém vesmíru spatřili něco neskutečného
  • Motýl je ale výsledkem velké kosmické tragédie

Jeden z nejlepších teleskopů současnosti pořídil v hlubokém vesmíru velkolepou fotografii dvou vzdálených galaxií, nad kterou vědcům podle jejich vlastních slov spadla čelist.


Nepřehlédněte: Největší černá díra se vymyká prostoru i času. Aby ji objevili, použili 90. let starý Einsteinův časoprostorový trik


Osudová srážka dvou galaxií

Vesmírný polibek dvou galaxií, vzdálených 180 milionů světelných let od Země a ležících v souhvězdí Pegase, připomíná díky ramenu z plynů, hvězd a prachu nádherného gigantického vesmírného motýla nebo obří bonbon.

Srážející se galaxie, oficiálně nazvané UGC 12914 a UGC 12915, dostaly přezdívku „Taffy Galaxies“, a to podle známé cukrovinky, kterou svým tvarem připomínají.

Tento zvláštně pokroucený a roztažený tvar je výsledkem srážky, ke které došlo přibližně 25 milionů let před scénou odehrávající se na snímku. Fotka ukazuje výsledek, který vznikl, když se tyto galaxie „vzpamatovaly“ z čelního nárazu a nyní se od sebe pomalu vzdalují.

Snímek byl pořízen teleskopem Gemini North na Havaji, který je spolu se svým chilským protějškem Gemini South jedním z největších a nejmodernějších aparátů na světě detekujících optické a infračervené světlo.

Fascinující motýl

Srážky galaxií, jako je tato, jsou hluboce proměnlivými událostmi a hnacím motorem vývoje vesmíru, neboť spouštějí tvorbu hvězd i ji zastavují. Míchání hvězdného materiálu ze dvou galaxií prostřednictvím srážek může dát vzniknout obřím molekulárním oblakům plynu a prachu, které se stávají místy intenzivní tvorby hvězd. Ale jak ukazuje snímek výše, tyto srážky mohou také vytvářet oblasti, ve kterých je zrod hvězd omezen.

Zatímco na křídlech tohoto obrovského vesmírného motýla tvorba hvězd pokračuje, v jeho červeně zbarveném těle a ocasu je situace jiná. Tyto části jsou tvořeny rozsáhlým hmotným mostem táhnoucím se mezi oběma galaxiemi, který má silně turbulentní charakter. Přestože je tento mezigalaktický most spojující galaxie plný stavebních kamenů pro tvorbu hvězd, zrod hvězd je zde zastaven prudkým vířením a zahříváním.

Ke srážkám mezi galaxiemi dochází několika různými způsoby s různými výsledky. Někdy jsou spirální ramena větších galaxií tažena směrem k menším satelitním galaxiím, což nakonec vyvolá srážku. Malé galaxie se také mohou srazit s většími galaxiemi, když se jejich dráhy protnou s hlavním tělesem větší galaxie, což způsobí výrazné narušení struktur obou galaxií.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space

Total
0
Shares