Hermeus

USA utečou světu. Neporazitelný letoun SR-72 poletí rychlostí přes 7000 km/h, protivník nebude mít šanci

  • Legendární špionážní letoun SR-71 nahradí hypersonický stroj
  • Nástupce SR-72 bude neuvěřitelně rychlý a prakticky neporazitelný

Už za dva roky by se měl uskutečnit první let nejrychlejšího letadla na světě. Špionážní superstroj SR-72 vzniká v dílnách Skunk Works společnosti Lockheed Martin a američtí konstruktéři slibují ohromující rychlost přes 7 000 km/h.


Nepřehlédněte: Nové vesmírné závody. USA a Čína chtějí silou převzít kontrolu nad kriticky důležitými místy


Hypersonický špionážní letoun SR-72

SR-72 je součástí přísně tajného amerického programu a přestože ještě nevzlétlo, je už dnes mnohými považováno za téměř dokonalé letadlo. Z označení stroje je patrné, že nahradí legendární špionážní letadlo SR-71 Blackbird.

O vyvíjeném hypersonickém letounu se dlouhodobě spekuluje v souvislosti s plány amerického letectva USAF podnikat bleskové cílené údery po celém světě. SR-72 by měl sloužit jako průzkumný a hlavně – jako bezpilotní. Údajně bude schopen nést rakety nové generace, v mžiku dosáhnout hypersonické rychlosti, ale hlavně zůstat na této rychlosti po dlouhou dobu.

Podle dostupných informací bude SR-72 schopen létat rychlostí Mach 6, tedy tempem asi 7 350 Km/h, a zřejmě se stane prvním hypersonickým letounem, který bude sériově vyráběn a vstoupí do služby.

Dosažení rychlosti Mach 6 je klíčové, pokud se potřebuje někam dostat v mimořádně krátkém čase, a s maximální rychlostí přes 7 000 km/h to znamená, že z USA do Evropy doletíte za hodinu a půl.

SR-71, NASA
SR-71, zdroj: NASA

Nesestřelitelný SR-71

Předchůdce SR-72, SR-71 Blackbird, se vznesl k nebesům v polovině 60. let a zúčastnil se několika velmi nebezpečných misí nad sovětským vzdušným prostorem. Většina těchto misí se týkala pořizování snímků sovětských jaderných a vojenských základen.

Na stroji SR-71, jichž bylo vyrobeno 32 kusů a nikdy nebyl žádný sestřelen, se ověřilo mnoho nových technologií – letoun měl například konstrukci z titanu. Dodnes se jedná o nejrychlejší letadlo na světě poháněné proudovými motory. V roce 1976 dosáhlo maximální rychlosti 3 529 km/h. Trasu z Los Angeles do Washingtonu ulétlo za 64 minuty.

V ohromující statistice se uvádí, že než SR-71 Blackbird v roce 1998 odešel do výslužby, bylo na něj vypáleno 4 000 raket, které ho měly sestřelit. Špionážní letadlo však bylo příliš rychlé na to, aby ho cokoli dokázalo zničit. A stejné to bude i s nástupcem SR-72, který by mohl být prakticky neporazitelný.

Kromě vyšší rychlosti a modernějších technologií bude mít SR-72 oproti svému předchůdci ještě jednu zásadní výhodu – obejde se bez lidského pilota.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Hermeus, zdroj: The Sun

Total
0
Shares
11 komentářů
  1. Myslím, že někde psali, že na nejmodernější techniku se nestřílí, ale užívají rušičky, přeprogramování za letu a další elektronické prostředky na př. ze sítě satelitů? (“Hvězdné války”?)

  2. SR 71 nad Ruskem nikdy neletěl. Ale jinak dobrý…

  3. Doufám, že takto moderní letadlo s takovou technologií, bude splňovat minimálně emisní normu 6. 😂

  4. Jestli to nebude elektro, tak ať to ani nevyrábí, zbytecnej stroj.

  5. Hoňte si klacka, nic jiného vám nezbývá američtí konstruktéři.

  6. Jo už komunisti psali takové ptákoviny.Jo kdysi bolševici psali to samé o Sovětském svazu a dnes o svazu americkém.

  7. slušnej fejk.Z USA do Evropy to nikdy nedoletí. na to nemá palivo 😀

  8. Vrah u monitoru ?Úžasný pokrok!!Kde je souboj a smrt se ctí ?

Comments are closed.