- Legendární špionážní letoun SR-71 nahradí hypersonický stroj
- Nástupce SR-72 bude neuvěřitelně rychlý a prakticky neporazitelný
Už za dva roky by se měl uskutečnit první let nejrychlejšího letadla na světě. Špionážní superstroj SR-72 vzniká v dílnách Skunk Works společnosti Lockheed Martin a američtí konstruktéři slibují ohromující rychlost přes 7 000 km/h.
Nepřehlédněte: Nové vesmírné závody. USA a Čína chtějí silou převzít kontrolu nad kriticky důležitými místy
Hypersonický špionážní letoun SR-72
SR-72 je součástí přísně tajného amerického programu a přestože ještě nevzlétlo, je už dnes mnohými považováno za téměř dokonalé letadlo. Z označení stroje je patrné, že nahradí legendární špionážní letadlo SR-71 Blackbird.
O vyvíjeném hypersonickém letounu se dlouhodobě spekuluje v souvislosti s plány amerického letectva USAF podnikat bleskové cílené údery po celém světě. SR-72 by měl sloužit jako průzkumný a hlavně – jako bezpilotní. Údajně bude schopen nést rakety nové generace, v mžiku dosáhnout hypersonické rychlosti, ale hlavně zůstat na této rychlosti po dlouhou dobu.
Podle dostupných informací bude SR-72 schopen létat rychlostí Mach 6, tedy tempem asi 7 350 Km/h, a zřejmě se stane prvním hypersonickým letounem, který bude sériově vyráběn a vstoupí do služby.
Dosažení rychlosti Mach 6 je klíčové, pokud se potřebuje někam dostat v mimořádně krátkém čase, a s maximální rychlostí přes 7 000 km/h to znamená, že z USA do Evropy doletíte za hodinu a půl.
Nesestřelitelný SR-71
Předchůdce SR-72, SR-71 Blackbird, se vznesl k nebesům v polovině 60. let a zúčastnil se několika velmi nebezpečných misí nad sovětským vzdušným prostorem. Většina těchto misí se týkala pořizování snímků sovětských jaderných a vojenských základen.
Na stroji SR-71, jichž bylo vyrobeno 32 kusů a nikdy nebyl žádný sestřelen, se ověřilo mnoho nových technologií – letoun měl například konstrukci z titanu. Dodnes se jedná o nejrychlejší letadlo na světě poháněné proudovými motory. V roce 1976 dosáhlo maximální rychlosti 3 529 km/h. Trasu z Los Angeles do Washingtonu ulétlo za 64 minuty.
V ohromující statistice se uvádí, že než SR-71 Blackbird v roce 1998 odešel do výslužby, bylo na něj vypáleno 4 000 raket, které ho měly sestřelit. Špionážní letadlo však bylo příliš rychlé na to, aby ho cokoli dokázalo zničit. A stejné to bude i s nástupcem SR-72, který by mohl být prakticky neporazitelný.
Kromě vyšší rychlosti a modernějších technologií bude mít SR-72 oproti svému předchůdci ještě jednu zásadní výhodu – obejde se bez lidského pilota.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Hermeus, zdroj: The Sun
Poslední už ani nezhasne
Myslím, že někde psali, že na nejmodernější techniku se nestřílí, ale užívají rušičky, přeprogramování za letu a další elektronické prostředky na př. ze sítě satelitů? (“Hvězdné války”?)
SR 71 nad Ruskem nikdy neletěl. Ale jinak dobrý…
Doufám, že takto moderní letadlo s takovou technologií, bude splňovat minimálně emisní normu 6. 😂
Jestli to nebude elektro, tak ať to ani nevyrábí, zbytecnej stroj.
Hoňte si klacka, nic jiného vám nezbývá američtí konstruktéři.
Zamysli se nad sebou a už nepij.
Jo už komunisti psali takové ptákoviny.Jo kdysi bolševici psali to samé o Sovětském svazu a dnes o svazu americkém.
slušnej fejk.Z USA do Evropy to nikdy nedoletí. na to nemá palivo 😀
A kdo jim na to půjčí ??
Vrah u monitoru ?Úžasný pokrok!!Kde je souboj a smrt se ctí ?