- Američané světu znovu ukázali záda
- Stíhačku F-16 pilotovala umělá inteligence
USA si chtějí udržet totální technologickou převahu nad ostatním světem i do budoucna. Dokládá to oficiální oznámení, že AI pilotovala stíhací letoun a poprvé v historii svedla vzdušný souboj s lidským protivníkem. Ukázalo se, že stroje mají navrch.
Nepřehlédněte: Sonda NASA letí prozkoumat vzácný asteroid, který má větší hodnotu než všechno na Zemi dohromady
Umělá inteligence pilotovala stíhačku USA
V prosinci loňského roku společnost Lockheed Martin oznámila, že americké letectvo během série testů úspěšně provedlo let stíhačky, kterou řídila umělá inteligence. Jednalo se vůbec o první případ zapojení AI u taktického letounu.
Pro test byl použit letoun X-62A VISTA, což je modernizovaná F-16D Block 30 Peace Marble Il s avionikou Block 40. „VISTA je experimentální letoun postavený na architektuře otevřených systémů a vybaven softwarem, který mu umožňuje napodobovat výkonové charakteristiky jiných letadel,“ uvedl před několika měsíci M. Christopher Cotting, ředitel výzkumu a pilot amerického letectva.
Nyní zástupci amerického letectva (USAF) prozradili, že v rámci testování také provedli simulaci vzdušného souboje mezi umělou inteligencí a lidským pilotem, přičemž AI měla navrch.
V kokpitu letounu X-62A VISTA, který představoval protivníka, sice seděl pilot, aby nedošlo k případné kolizi, ale jinak cvičný souboj a vše ostatní řídila umělá inteligence. Tímto historickým soubojem zároveň vyvrcholil dlouholetý vývoj programu Air Combat Evolution (ACE).
Záběry z unikátního souboje byly zveřejněny ve videu DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), ale více podrobností o prvním „dogfightu“ mezi člověkem a strojem se dozvíme v následujících dnech.
USA jsou technologicky napřed
Na projektu ACE se dlouhodobě podílejí významné americké subjekty, včetně společnosti Shield AI, která vyvinula umělou inteligenci, jež nakonec zvítězila ve zkouškách AlphaDogfight, které probíhaly výhradně v digitálním prostředí.
„Rok 2023 byl rokem, který učinil AI ve vzduchu realitou,“ říká podplukovník letectva Ryan Hefron. V rámci projektu ACE absolvoval letoun X-62A celkem 21 zkušebních letů z Edwardsovy základny v Kalifornii ve třech samostatných zkušebních obdobích mezi prosincem 2022 a zářím 2023.
Během tohoto časového úseku museli programátoři změnit více než 100 000 řádků v kódu AI, vysvětluje server Interesting Engineering. Spojené státy jsou dobře známy vývojem bezpilotních letounů, ale většinou jde o drony, které na dálku řídí operátor, vzpomeňme třeba taktický bezpilotní letoun MQ-9 Reaper. Zapojení umělé inteligence do řízení stíhačky posouvá věci na zcela novou úroveň – na úroveň Terminátora nebo Transformers.
Zdroj náhledové fotografie: Timothy Holmes / Unsplash, zdroj: Lockheed Martin, Interesting Ingineering
Člověkem řízené letouny nemají budoucnost. Proto nakupme ještě více zbytečných F35.
M.j., ty, pokud by měly za cca 10 let vzlétnout k preventivnímu úderu proti Rusku, tak se jim to prostě nepovede. Rusové si to ošetří.
Taky byste si to měl ošetřit …
Znají v Americe Karla Čapka?
AL může napovědět
Ano,USA už jednou historii přepsaly…jmenuje se to Skinet a Terminátor 😁