- Americký raketoplán X-37B je na další tajné misi.
- Co přesně je jejím účelem, úřady nezveřejnily.
- Něco málo na veřejnost ale přece jenom uniklo.
Raketoplán X-37B, který patří americkému letectvu a o jehož skutečném účelu se jen spekuluje, provede něco, co se žádnému jinému kosmickému plavidlu ještě nikdy nepodařilo. Americké vesmírné síly plánují provést sérii aerodynamických brzdících manévrů v horních vrstvách atmosféry, píše server Futurism.
Nepřehlédněte: Na pouhý gram nejdražšího materiálu na Zemi byste potřebovali šetřit tisíce životů. Může způsobit revoluci v atomových hodinách
Tajemný vojenský raketoplán X-37B
Opakovaně použitelné plavidlo bez posádky, které vyrobila americká společnost Boeing, spadá pod úřad pro rychlé nasazení RCO amerického letectva USAF a patří k nejtajemnějším americkým vojenským zařízením.
Na oběžné dráze je od loňských Vánoc, vypuštěno bylo jen několik týdnů po čínském protějšku Shenlong (v překladu Božský drak). Ani tentokrát nikdo netuší, co na oběžné dráze provádí.
A jelikož Pentagon nadále mlží, objevily se už spekulace, podle nichž může být raketoplán využívaný při testování supertajné zbraně — může jít například o vesmírný bombardér nebo o nástroj pro likvidaci nepřátelských satelitů. Něco takového by ale bylo v rozporu s mezinárodními konvencemi.
Mise je tajná
Americká armáda však přece jenom něco prozradila – plavidlo absolvuje sérii aerodynamických brzdících manévrů, během kterých bude využívat odporu horních vrstev atmosféry k efektivní změně své dráhy, čímž ušetří nemalé množství paliva.
„Tento vůbec první manévr raketoplánu X-37B je pro vesmírné síly Spojených států neuvěřitelně důležitým milníkem,“ uvedl v prohlášení poskytnutém agentuře SpaceNews generál a velitel vesmírných operací Chance Saltzman.
„Jakmile bude manévr aerobrždění dokončen, X-37B bude pokračovat ve svých testovacích a experimentálních cílech, dokud nebudou všechny splněny. Poté raketoplán deorbituje a provede bezpečný návrat, stejně jako během svých šesti předchozích misí.“
X-37B, vyrobené společností Boeing, je oproti strojům programu Space Shuttle, jejichž cesty do vesmíru NASA ukončila v roce 2011, dlouhý pouhých devět metrů s rozpětím křídel 4,5 metru. Do provozu byl raketoplán nasazen v roce 2010.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Futurism, SpaceNews
Já se lekl, že vzhledem k utajení supertajného raketoplánu se k nám nedostane zpráva, že tím manévrem bude návrat na zem.