- Vědci ze státní laboratoře ORNL vyvinuli způsob, jak využít uhlí pro baterie.
- Grafit bude extrahován z uhlí a využit pro akumulátory do elektrických aut.
Koncepce grafenových baterií je tu s námi již minimálně 5 let. Nápad je to vlastně jednoduchý – grafen vyráběný z uhlíku je velmi pevný a zároveň tenký i lehký, ale hlavně extrémně vodivý. Teď ale odborníci přichází s dalším nápadem – z nechtěného paliva uhlí mohou brát uhlík a využívat jej také do baterií.
Nepřehlédněte: Vědci hlásí zásadní průlom: Revoluční baterie vydrží v telefonech fungovat až 9 let
Baterie z uhlí?
Vědci z Oak Ridge National Laboratory (ORNL) vyvinuli způsob, jak proměnit uhlí, považované za nejšpinavější palivo na světě, na grafit, klíčovou složku baterií pro elektromobily. Grafit tvoří zápornou elektrodu baterie, přičemž v bateriích se nachází ve větším množství než známější lithium nebo kobalt.
Díky prezidentuře Joea Bidena, který podporuje elektromobilitu, investovaly Spojené státy miliardy dolarů do výroby baterií a vytvořily stovky tisíc pracovních míst. Součástí těchto opatření je i zajištění místních zdrojů kritických surovin, včetně grafitu. Hlavním světovým dodavatelem grafitu je však Čína, což představuje riziko závislosti na jednom zdroji.
Právě zde přichází na scénu výzkum ORNL, který umožňuje výrobu grafitu z uhlí. Tento proces využívá vysoký obsah uhlíku v uhlí, odstraňuje nečistoty a přetváří materiál na vhodný pro použití v bateriích. Oproti tradičním metodám je nový proces rychlejší, levnější (až o 13 %) a energeticky méně náročný. Navíc lze dosáhnout ekologičtějšího výsledku, pokud je použitá energie získávána z obnovitelných zdrojů.
Nová metoda dokáže využít nejen těžené uhlí, ale také odpad, jako je popílek a zbytky po těžbě. V USA se nachází přes 100 milionů tun tohoto odpadu, což by mohlo pokrýt až 30 % potřeby grafitu pro baterie do roku 2050.
Podle vědců má technologie širší využití, například pro grafitizaci jiných uhlíkových materiálů, jako je biomasa, ropa nebo vedlejší produkty při výrobě vodíku. Samotný výzkum probíhal ve spolupráci s firmou Ramaco Carbon, která se zaměřuje na neenergetické využití uhlí, například v chemickém průmyslu.
Zdroj náhledové fotografie: user6702303 / Freepik, zdroj: Electrek