- Je bezesporu nejslavnějším mužem, jaký kdy žil
- Jeho obrazy lze potkat doslova na každém rohu
- Málokterý z nich však, podle vědců, odpovídá realitě
- Jak pravděpodobně vypadal Ježíš Kristus?
Proslulé Turínské plátno, do něhož bylo zahaleno tělo Ježíše Krista po sejmutí z kříže, bylo použito k netradičnímu účelu. Nejsvatější křesťanskou relikvii nechali analyzovat umělou inteligencí, aby zodpověděla nevyřešenou otázku, jak Boží syn vypadal.
Nepřehlédněte: NASA se vydá zkoumat asteroid plný zlata. Skrývá bohatství přesahující světovou ekonomiku
Jak vypadal Ježíš?
Turínské plátno je textilie o rozměrech 436 × 111 centimetrů s otiskem mužské postavy, která je členy katolické církve považována za svatou relikvii. Mnozí totiž věří, že se jedná o rubáš, do kterého bylo zabaleno tělo Ježíše Nazaretského po jeho ukřižování.
Díky umělé inteligenci, jako je Midjourney, vědci plátno využili k tomu, aby zjistili, jak Boží syn vypadal. Obraz vytvořený AI zobrazuje povědomého muže s dlouhými vlasy a vousy, který má otevřené oči a dívá se přímo před sebe.
A realistic depiction of Jesus has been created using generative AI and a mysterious Catholic relic. #Jesus | #CatholicChurch | #ArtificialIntelligence https://t.co/cdbpJWi9EH
— The Jerusalem Post (@Jerusalem_Post) September 27, 2023
Je turínské plátno pravé, nebo je to podvrh?
Historie Turínského plátna je komplikovaná, plná záhad a kontroverzí. Existuje mnoho zpráv o tom, že Ježíšův pohřební rubáš byl uctíván na různých místech Evropy před 14. stoletím, ale neexistuje žádný spolehlivý historický důkaz, který by potvrzoval, že se jednalo o proslulé Turínské plátno.
„Plátno patřilo byzantským císařům, ale zmizelo během vyplenění Konstantinopole v roce 1204. Historici říkají, že řád templářů skutečně vlastnil relikvii s vyobrazením tváře vousatého muže. Doložená historie rubáše začíná až v roce 1353, kdy byl vystaven v kolegiátním kostele ve francouzské vesnici Lirey,“ píše server The Jerusalem Post.
Biskup Pierre d’Arcis z Troyes, pod jehož jurisdikci kostel v Lirey patřil, textilii odsoudil jako padělek. V roce 1390 napsal biskup dopis papeži Klementu VII., v němž tvrdil, že plátno je chytrý podvrh, jehož cílem je získat peníze od věřících, kteří se na relikvii přišli podívat.
V roce 1453 přešlo vlastnictví rubáše na savojskou dynastii. V roce 1532 bylo plátno poškozeno požárem v kapli v Chambéry, hlavním městě Savojska, a jeptišky z řádu svaté Kláry se ho pokusily opravit záplatami. V roce 1578 nechal savojský vévoda plátno převézt z Chambéry do Turína a tam zůstalo dodnes. Nachází se v kapli Svatého plátna v turínské katedrále.
Zdroj náhledové fotografie: generováno Midjourney (AI), zdroj: JPOST, Wikipedie
Uctívají rubáš… ale kolik lidí si vezme k srdci, co Ježíš učil
Jak by asi měl vypadat? Jako každý druhý žid.
Těžko určovat zda vypadal jako každý druhý žid, když nevíme jak vypadal Otec :-).
Ať tak či tak, až někdo vysvětlí, jak Turínské plátno vzniklo, můžeme se bavit, zda se jedná o podvrh.
A těžko měl Ježíš otevřené oči, když na nich měl, dle rozboru z Turínského plátna, položené římské mince.
https://www.youtube.com/watch?v=vd9MenBSg2c
Dá se říct, pokud tedy je zde uvedené vyobrazení pouze a jen výsledkem zpracování plátna umělou inteligencí, že by to pravost plátna potvrzovalo. Identicky totiž Ježíše zobrazovaly nejstarší ikony z prvních století. Tvůrci nejstarších ikon Ježíše zobrazovali na základě ústního podání. Jak známo, ústní podání mělo tenkrát velmi vysokou vypovídací hodnotu. Bylo tomu tak proto, že jiný způsob, jak uc hovat skutečnost tenkrát prakticky nebyl. Proto si lidé snažili skutečnosti zapamatovat co nejpřesněji a co nejpřesněji je předávali zase dál.
Všichni, včetně kardinála Vlka vědí, že plátno je podvrh. On řekl, že to nevadí, hlavně, že to může přiblížit lidi ke Kristu. Relikvie, podvod má vést někoho ke Kristu?
Myslím, že v evangeliu podle Jana je popsána scéna po odvalení kamene z jeskyně-hrobu Ježíše. Stojí tam, že hrob byl prázdný, ležely tam jen dva kusy plátna, jeden, do kterého bylo zabaleno tělo a druhý, do kterého byla zabalena hlava. Takový byl totiž pohřební zvyk v Izraeli. Takže žádné plátno na celé tělo s obtiskem obličeje.
Fakt ujetý pokus zobrazit jJežíše. , Ježíš byl tak krásný a ne jako tahle podoba, kde vypadá jako bezdomovec. Je to troufalé a ubohé. Co se do toho pořád vědci vkládají? Ať si řeší ty svoje teorie opičí a stáří Země, stále prodlužující čas vývoje a jejího stáří. Ve školách učí těm nesmyslům, že z hlemýždě se stal krododýl či co a z opice člověk a dnes se to už nemůže stát, protože Země už není tak mladá. Hlavně , že si vzali za maskota totálního amatéra, který toho moc o vývoji nevěděl.