- Jason Allen vyhrál uměleckou soutěž
- Problém je, že skutečným autorem obrazu je umělá inteligence
Roboti a umělá inteligence jsou dnes již běžnou součástí našich životů, ať už jde o virtuální asistentku Siri nebo o plně funkční androidy podobné lidem. Můžeme se s ní setkat v mnoha odvětvích, nadále však existují oblasti, kde využití AI překvapuje – jednou z takových je právě umění.
Nepřehlédněte: Češi, používáte WhatsApp? Díky nové funkci už nikdy na nic nezapomenete. Jak funguje, by vás ani ve snu nenapadlo
Umělá inteligence překonala lidské autory
Budeme díky umělé inteligenci rychlejší a chytřejší? Nebo nás prostě jen nahradí? To je otázka, nad kterou si lámou hlavu mnozí lidé. Například Elon Musk, nejbohatší člověk světa a majitel společností SpaceX a Tesla, si myslí, že by se mělo lidstvo umělé inteligenci na cestě k pokroku nejraději zcela vyhnout.
Miliardář si totiž v naší budoucnosti představuje AI něco jako počítačový systém Skynet z filmu Terminátor, který si za cíl vytkne naše kompletní vyhlazení. To možná zní jako zbytečné strašení, ale že nás umělá inteligence může zcela nahradit a bez problémů zastoupit kreativitu lidských tvůrců, dokazuje nejnovější kauza.
Ve Spojených státech nedávno proběhla soutěž Colorado State Fair v digitálním umění. Vášně vzbudilo zjištění, že první místo vyhrál umělec, jehož dílo Théâtre D’opéra Spatial automaticky vygenerovala umělá inteligence. Jason Allen i přes drtivou kritiku ale trvá na tom, že vyhrál spravedlivě. Jeho obraz, který stylem zapadá do renesančního období, byl vytvořen výhradně softwarem umělé inteligence Midjourney na základě textových popisů.
Jason Allen's winning entry for the Colorado State Fair fine arts competition relied on an AI-powered program called @midjourney, which can generate images from a line of text. https://t.co/lIoHUiNhgF
— PCMag (@PCMag) September 2, 2022
Obviněný se k celé věci vyjádřil na komunikační platformě Twitter, kde uvedl: „Věděl jsem, že to bude kontroverzní, ale je zajímavé vidět, jak všichni ti lidé, kteří jsou proti umění generovanému umělou inteligencí, jsou právě ti samí, kteří neváhají zkritizovat člověka, pokud se mu něco nepovede. Není to pokrytecké?“ Většina příznivců umění s ním ale zásadně nesouhlasila.
Uživatel OmniMorpho řekl: „Sledujeme konec umění, který se přehrává přímo před našima očima. Pokud ani kreativní činnost není před stroji v bezpečí, hrozí ztráta i vysoce kvalifikovaných pracovních míst. Co nám pak zbude?“ Jiný uživatel zase napsal: „To je právě důvod, proč se umělá inteligence nemůže účastnit Olympiád“. Další sledující byl ale mnohem kritičtější: „Nemůžu si pomoct, ale ptám se, jestli ten člověk ví, že to, co udělal, je špatné? Tohle je podvádění, ale chová se tak, jako kdyby to byla jeho práce, a ne výtvor AI.“
Umělá inteligence na sebe v poslední době upozornila hned několikrát. Velkou pozornost vzbudily apokalyptické scény zmrzačených lidí držících telefony a všudypřítomný chaos kolem nich, které nakreslila umělá inteligence Dall-E firmy OpenAI Elona Muska. Veřejnost zaujaly také výroky chatbota BlenderBot 3 společnosti Facebook, který v odpovědích uvedl, že nemá rád Marka Zuckerberga, šéfa společnosti Meta (dříve Facebook).
Zdroj: Possessed Photography / Unsplash, zdroj: PCMag