Umělá inteligence, AI

Umělá inteligence bude všude kolem nás, lidi ale nenahradí. Zachrání nás naše nedokonalost

  • Převezmou jednou stroje vládu nad světem?
  • Je to nepravděpodobné, myslí si expert
  • Lidstvu paradoxně pomůže jeho nedokonalost, říká

Co to vlastně je umělá inteligence? Řada lidí má pocit, že se pod tímto označením skrývá dystopická budoucnost plná robotů, kteří si s námi sice povídají, ale za našimi zády tajně spřádají plány na vzpouru. Jenže ve skutečnosti jsou neuronové sítě všude kolem nás. Najdeme je třeba v chytrých telefonech, virtuálních asistentech nebo programech, které nám pomáhají s nakupováním na internetu.


Nepřehlédněte: Tenhle vynález dokáže za zlomek ceny proměnit každé jízdní kolo v elektrokolo


Nahradí nas umělá inteligence?

Podle odborníků vše směřuje k tomu, že AI brzy pronikne do úplně všech aspektů našeho každodenního života, což s sebou může přinést značná rizika. Ne všichni však nástup umělé inteligence vidí tak černě. „Technologie tu budou bez ohledu na to, kdo se je pokusí zastavit,“ myslí si technologický expert Roger Grimes s tím, že postupem času budou už jen sofistikovanější.

„Součástí toho, co nás dělá lidmi, je schopnost dělat chyby a někdy nás tyto chyby vedou k novým objevům a převratným vynálezům. Jen lidé se dívají na oblohu a vidí mraky, které vypadají jako zvířata a nějakým způsobem nám mnohdy pomohou vyřešit problém, na který v tu chvíli ani nemyslíme.“

Umělá inteligence
Zdroj: kiquebg / Pixabay

Jedním z hlavních důvodů, proč se Grimes domnívá, že umělá inteligence nikdy nepřevezme vládu nad lidstvem, je způsob, jakým se v současnosti učí. Podle něj v současné podobě AI nedisponuje inteligencí podobnou té lidské, nedokáže předvídat budoucnost ani plánovat dopředu.

„Bude těžké zopakovat naši schopnost učit se z chyb a učit se a tvořit z věcí, na které jsme se nesoustředili, když jsme je dělali, protože nám to nikdo neřekl,“ říká Grimes. „Ale ano, AI bude i nadále nahrazovat všednější věci v našem životě. A možná se jednoho dne skutečně přiblíží tomu, že nahradí to, co dnes považujeme za převážně lidské,“ dodává.

Co horšího se může stát?

Grimes tvrdí, že nejhorší by bylo, kdyby se lidé kvůli technologické vyspělosti navzájem zničili, a to buď úmyslně nebo omylem. „Za předpokladu, že k tomu nedojde, je pravděpodobnější, že technologie zlepší životy nás všech – v závislosti na tom, jak je budeme používat,“ říká. „Ti nejchudší z nás dnes žijí ve světě, který by si ještě před několika staletími dokázali představit jen králové.“

V neposlední řadě vědec poukazuje na to, že díky technologiím máme k dispozici obrovské množství informací prostřednictvím chytrých telefonů a internetu a také převratné léky a vakcíny, které již zachránily stovky milionů životů.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik, zdroj: The Sun

Total
0
Shares