- Americké sondě se na Měsíci podařilo vyfotit záhadu
- Mnozí spekulují, že jde o místo dopadu UFO
Příznivci teorie, že nejsme ve vesmíru sami, jsou ve varu. Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) poslala na Zemi snímek, který možná zobrazuje neidentifikovanou kosmickou loď, která havarovala na Měsíci.
Nepřehlédněte: Vítejte v budoucnosti: V Číně odhalí zločin ještě před tím, než k němu dojde
Sonda našla něco zvláštního
Po týdnu tu máme další snímek, který ufology a záhadology přivádí k šílenství. Družice NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) vyfotila něco, co vypadá jako místo havárie mimozemského plavidla.
K dopadu objektu došlo na odvrácené straně Měsíce, kde lze pozorovat kráter neobvyklého tvaru. Mnozí snímek považují za důkaz mimozemské aktivity. Odborníci jsou však jiného názoru.
Spíše než o havárii mimozemšťanů se podle nich jedná o kus sestupového stupně nějaké rakety, která se vymkla kontrole a dopadla na povrch Měsíce. Domnívají se, že kus kovu mohl mít velikost autobusu.
Nasa image of crashed 'UFO' on the Moon sends conspiracy theorists wild https://t.co/uHtiTDxaCp
— The Sun Tech (@TheSunTech) June 29, 2022
Původ havarované rakety zůstává záhadou. Vědci NASA nejdříve věřili, že patří americké společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska, ale později padlo podezření na čínskou vesmírnou agenturu. „V roce 2015 jsem (nesprávně) identifikoval tento objekt jako 2015-007B, druhý stupeň lodi DSCOVR,“ řekl astronom Bill Gray, který vyvinul software pro sledování asteroidů. „Nyní máme solidní důkaz, že je to ve skutečnosti 2014-065B, pohon pro čínskou Chang’e 5-T1.“
UFO nebo fragment čínské rakety?
Chang’e 5-T1 byla experimentální kosmická loď, která odstartovala v říjnu 2014 v rámci přípravy lunárního projektu Chang’e 5. Mise byla součástí programu Lunar Exploration Program, který z Číny nakonec učinil třetí zemi, která přistála na Měsíci po USA a Sovětském svazu. Čínská vesmírná agentura tenkrát nicméně uvedla, že horní stupeň Chang’e 5-T1 bezpečně shořel v atmosféře.
NASA tvrdí, že snímek místa havárie je zapotřebí dále zkoumat, než se podaří zjistit, co ho opravdu způsobilo. Podle vědců je dvojitý kráter, který po sobě fragment rakety zanechal, široký zhruba 29 metrů.
Zdroj náhledové fotografie: Stephen Leonardi / Unsplash, zdroj: NASA