- Na Marsu byla objeven zvláštní objekt
- Leskne se a vypadá jako kus igelitu
- Ufologové mají jasno: jde o UFO
Robotické vozítko Perseverance (Vytrvalost) americké vesmírné agentury NASA poslalo na Zemi snímek, který ufology přivedl do varu. Podařilo se mu vyfotit lesklý stříbrný objekt vklíněný mezi dva kameny na dně kráteru Jezero, který rover zkoumá od svého přistání na Marsu. Na webu o tom informovala kalifornská Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA program Perseverance na starosti.
Nepřehlédněte: Záběry jako ze sci-fi filmu! Vrtulník Ingenuity na Marsu vyfotil následky „sedmi minut hrůzy“
Perseverance něco našel
Příznivci záhad mají po zhlednutí obrázku jasno: lesklý objekt, který vypadá jako fólie nebo kus igelitu, je fragment havarované mimozemské lodi. Operátoři roveru z agentury NASA jsou ovšem zcela jiného názoru, píše server The Space.
„Můj tým si všiml něčeho neočekávaného: je to kus krytí tepelné štítu, o kterém si myslí, že může pocházet ze sestupového stupně, díky kterému jsem na povrchu přistál v roce 2021,“ uvedl rover na Twitteru (ano, Perseverance od NASA tweetuje v první osobě, což nám všem připomíná, proč se znovu mrknout na animák WALL-E).
Zajímavé je, že fragment tepelného štítu byl nalezen dva kilometry od místa přistání roveru. Vědci se nyní snaží rozlousknout, jestli na něj dopadl během přistání nebo ho k němu v průběhu času odvál vítr.
NASA tuší, odkud vítr vane
Před několika týdny malý vrtulník Ingenuity přinesl snímky trosek přistávacího zařízení, které dopravilo rover Perseverance na povrch rudé planety (psali jsme o tom zde). Z ptačího pohledu jsme si mohli prohlédnout tepelný štít, který musel při sestupu zvládnout rozpálení až na 1 300 stupňů Celsia a vidět na smínku je i veliký padák, jenž Perseverance bezpečně snesl na povrch.
K přistání na rudé planetě došlo 18. března loňského roku. Během sedmi minut hrůzy, jak vědci manévru neoficiálně přezdívají, se dělo zhruba následující: když Perseverance vstoupil do atmosféry, tepelný štít pomohl rover chránit před žhavým žárem (v nejhorší chvíli odolával 1 300 stupňům Celsia) a dramaticky jej zpomalil.
Zdroj náhledové fotografie: NASA
Na Marsu pristaly Mimomartane a ne zadny mimozemstane… jelita…