- Vesmír je úchvatný a děsivý zároveň. O tom není třeba pochybovat
- Podívejte se na nádhernou simulaci naší sluneční soustavy
Bývalý planetární vědec z NASA James O’Donoghue zveřejnil zajímavou simulaci porovnávající rychlost rotace planet a jejich velikost v naší sluneční soustavě. Jupiter se otáčí 2,4krát rychleji než Země, zatímco Venuše a Uran rotují v opačném směru.
Nepřehlédněte: NASA otestovala vesmírný prak. Podívejte se, jak to vypadá, když vystřelí satelit
Divadlo planet
Vesmír je místo, které se vymyká našim pozemským představám o prostoru. Pohybují se v něm gigantická tělesa, jejichž skutečnou velikost si jen těžko můžeme představit. Na otázku, jak si naše planeta stojí v porovnání s dalšími objekty sluneční soustavy, odpovídá vynikající animace, kterou zpracoval astronom O’Donoghue. Ten dříve působil v NASA, ale nyní pracuje v Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA).
Země se do slunce vejde milionkrát
Videoklip je dlouhý pouze 45 sekund, ale je natolik fascinující, že si ho možná pustíte několikrát za sebou – v době psaní článku už má 740 tisíc zhlédnutí. Začíná pohledem na trpasličí planetu Ceres a pokračuje Marsem a Jupiterem, Plutem, Měsícem a Merkurem, dále nabízí pohled na Mars, Venuši a Zemi a pokračuje k ledovým obrům Neptunovi a Uranu a Saturnu a Jupiteru. Na úplný závěr pak ukazuje gigantické Slunce.
Věděli jste…
Velikosti, náklony a rotace vybraných těles, to vše je ve videu věrně zobrazeno v měřítku, píše Science Alert. Jediné, co O’Donoghue změnil, bylo rozmístění planet – přitlačil je blíž k sobě, aby se vešly do videa, a tedy na monitor.
Pojďme si k videu říct také pár čísel. Naše planeta je široká 12 742 kilometrů, zatímco Jupiter má průměr 139 820 kilometrů a Slunce asi 1,39 milionu kilometrů. Pro představu: do Slunce by se vešlo asi milion Zemí. A další věc: veděli jste, že se Jupiter kolem své osy otáčí mnohem rychleji než Země?
Zdroj náhledové fotografie: Braňo / Unsplash