Midjourney, AI

Tyto ženy neexistují: Na první pohled vypadají normálně, po chvíli ale zjistíte, že nahánějí strach

  • Internetem se virálně šíří fotografie mladých dam
  • Poznáte, proč jsou mimořádně znepokojivé?

Na první pohled není na fotkách nic zvláštního. Ukazují tři mladé usměvavé ženy, které se očividně baví. Ale čím déle se na snímky díváte, tím více máte pocit, že něco není v pořádku. Ve skutečnosti tyto ženy neexistují, vygenerovala je umělá inteligence Midjourney.


Nepřehlédněte: Netflix, jak ho známe, definitivně končí. Jako první víme, od kdy zpoplatní sdílení účtů mezi uživateli


Umělá inteligence nakreslila obrázky tří žen, které si společně užívají volné chvíle. Mnoho lidí si zprvu myslelo, že fotografie zobrazují reálné osoby, ale skutečnost je zcela opačná – vytvořil je supervýkonný počítačový program Midjourney. Ten využívá strojové učení a neuronovou síť k sestavení obrázků na základě podnětů, které lidé napíšou. A pak vytváří fotky, jako ty níže, které jsou fantasticky umělecké a strašidelně realistické.

Seznamte se: Ženy, které neexistují

Mnozí uživatelé internetu si všimli, že ženy, které jinak vypadají krásně, mají příliš mnoho zubů a jejich pleť se nepřirozeně leskne. Brunetka v pozadí nosí náhrdelník, který ale jako by splýval s její klíční kostí. Na jiném záběru zase zrzka drží fotoaparát rukou, která má příliš mnoho prstů. Podobně zvláštní jsou i další fotografie, které twitterový účet Miles pravidelně zveřejňuje a mnoho lidí otevřeně přiznává, že je děsí.

Co všechno Midjourney dokáže?

Někteří uživatelé dnes AI používají k vytváření kreseb, komiksů nebo celých knih. A jeden obraz dokonce vyhrál prestižní soutěž (psali jsme o tom zde). Umělci proto Midjourney upřímně nesnáší, tvrdí, že vykrádá jejich díla, protože vychází z předloh, která jsou chráněna autorskými právy.

To vše vyvolává obavy, co se stane, až se AI zbaví svých chyb a začne vytvářet fotky lidí k nerozeznání od skutečně existujících osob. V takovém případě by mohla vzniknout obrovská hrozba v podobě snadného šíření dezinformací na internetu, což by mohlo vést ke globálnímu chaosu.

Díky pokroku umělé inteligence jsou na vzestupu také tzv. deepfake videa. Vzpomeňme na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který se stal terčem pokusu o zmanipulovaná videa v prvních měsících ruské invaze na Ukrajinu.

Zdroj náhledové fotografie: vygenerováno Midjourney (AI), zdroj: The Sun

Total
0
Shares