Titan, NASA

Titan jako druhá Země? NASA vyšle k Saturnovu měsíci speciální vrtulník Dragonfly

  • Průlomové rozhodnutí! NASA oznámila misi k Titanu
  • Nad povrchem planety bude létat dron Dragonfly
  • Pokud vše půjde podle plánu, sonda opustí naši planetu v roce 2027

Titan má silnou dusíkatou atmosféru a je jediným tělesem ve vesmíru, na jehož povrchu byla ověřena přítomnost stále kapalných struktur. Místo vody však z oblaků prší metan a etan. Je to svět, který vědce neuvěřitelně fascinuje. NASA nyní oznámila, že k planetě vyšle speciální vícerotorové plavidlo Dragonfly.


Nepřehlédněte: Musk opět pod palbou kritiky. Je proruský, proukrajinský a zbytečně se prý ztrapňuje


NASA zajímá Titan

Přistávací modul, který má k největšímu Saturnovu měsíci dorazit v roce 2034, se usadí v dunovém poli Šangri-la poblíž kráteru Selk. Vědci tuto oblast popisují jako pozoruhodnou a hodnou průzkumu. Jako místo, o kterém se toho musíme hodně dozvědět.

Mnohé z detailů, jako je výška a tvar kráteru Selk, jsou zatím víceméně jen odhady, což znamená, že do roku 2034 musí vědci provést spoustu analýz. Zatím NASA vychází ze snímků sondy Cassini a dat modulu Huygens, který na Saturnově měsíci Titanu přistál v roce 2005.

„Dragonfly přistane v rovníkové, suché oblasti Titanu, v mrazivém světě s hustou atmosférou a uhlovodíky,“ řekla planetární vědkyně Léa Bonnefoyová z Cornellovy univerzity v New Yorku. „Občas tam prší tekutý metan, ale spíše se to podobá poušti na Zemi, kde jsou duny, nějaké malé hory a impaktní kráter. Pozorně zkoumáme místo přistání, jeho strukturu a povrch.“

Sonda DragonFly
Sonda DragonFly, zdroj: NASA/JHU-APL

K planetě vyšle speciální dron

Dragonfly bude zařízení fungující podobným způsobem jako běžný dron. Jeho hmotnost je plánována na přibližně 450 kilogramů, nepůjde tedy o žádného drobka. Ve vzduchu ho udrží osm vrtulí, z nichž každá bude mít průměr asi metr. Konstruktéři počítají s tím, že v atmosféře Titanu se dron bude pohybovat maximální rychlostí 36 kilometrů za hodinu a během dvou let urazí zhruba 180 kilometrů.

Vzhledem k tomu, že Titan je v mnoha ohledech srovnatelný s ranou Zemí, vědci doufají, že se dozvědí více o naší planetě i Saturnově měsíci. Očekávají, že naše znalosti o Titanu se po výsadku vrtulníčku Dragonfly značně rozrostou, podobně jako se tak stalo ve chvíli, kdy NASA na povrch Marsu dopravila rover Curiosity.

Zdroj náhledové fotografie: interozitor / Pixabay, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares