Chrome, prohlížeč, browser

Tento webový prohlížeč je nejoblíbenějším terčem hackerů. Vsadíme se, že ho také používáte

  • To je ostuda, jinak se to snad ani nazvat nedá
  • Google Chrome je nejméně bezpečný prohlížeč na světě
  • Jaký je naopak ten nejbezpečnější?

Nejpopulárnější neznamená nejlepší a už vůbec ne nejbezpečnější. O kom hovoříme? No přece o internetovém prohlížeči Google Chrome, který je podle společnosti AtlasVPN vůbec tím nejzranitelnějším, či chcete-li nejméně bezpečným na světě.


Nepřehlédněte: Na Měsíci je kyslík pro 8 miliard lidí na 100 tisíc let, zjistila americká NASA


Chrome je děravý jako řešeto

Konkrétně bylo u Chromu jen za letošní rok nalezeno 303 zranitelností, respektive bezpečnostních děr. Navíc se jedná o jediný webový prohlížeč, u kterého byla závažná chyba objevena i tento měsíc.

Druhým nejzranitelnějším prohlížečem na trhu je Mozilla Firefox, který během uplynulých měsíců vykázal 117 bezpečnostních hrozeb. Na třetí pozici skončil Microsoft Edge, který se potýkal se 103 chybami. Browsery Safari a Opera jsou na čtvrtém a pátém místě s 26 a žádnou zranitelností.

Chrome je nejméně bezpečných prohlížečem novodobé historie. Od svého oficiálního vydání v roce 2008 ho již sužovalo těžko uvěřitelných 3 159 zranitelností. Firefox, Safari a Opera jsou sice starší než Chrome, ale paradoxně bezpečnější. V řeči čísel tyto prohlížeče historicky vykázaly 2 361, 1 139 a 344 chyb. Microsoft Edge, vydaný v roce 2015, zatím zaznamenal 806 zranitelností.

Google Chrome
Zdroj: deepanker70 / Pixabay

Buďte obezřetní a prohlížeč pravidelně aktualizujte

Abyste snížili riziko, že se vám hackeři nabourají do PC, měli byste prohlížeč pravidelně aktualizovat. Vývojáři je pravidelně záplatují, takže pokud pravidelně upgradujete na novější verze, vaše data pravděpodobně zůstanou v bezpečí.

A pokud používáte různá rozšíření, před jejich instalací je pečlivě proklepněte. A vždy také dávejte pozor na phishing a podvodné e-maily, které kyberzločinci využívají k šíření malwaru právě prostřednictvím webových prohlížečů.

Zdroj náhledové fotografie: Denny Müller / Unsplash, zdroj: AtlasVPN

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Sorry, ale docela rád bych viděl toho experta, který vytvářel tento článek.
    Já třeba používám operu, takže podle tohoto článku bych měl být nejvíc vysmátý, ale právě i proto můžu obecně říct, že je to blbost.
    Je přece nelogické, aby se tímto způsobem porovnávaly prohlížeče a došlo k takovémuto závěru.
    Z pozice hackera bych určitě řešil napadnutí méně používaného prohlížeče, než ten, který používá nejvíc lidí… už to vidím v jasných barvách.

    Víte vy vůbec, co je smyslem toho hackování?
    Proč by skutečně zkoušeli napadat prohlížeč, na kterém je podle statistiky 1,2% lidí???

    To je úplně to samé, jako když někdo dělá statistiku, že třeba dejme tomu psi jako mazlíčci početně víc napadají lidi, než třeba hadi jako mazlíčci. No je to logické, když těch psů jsou miliony a hadů jen tisíce.
    To samé platí i pro ty hackery. Je jasné, že se budou více specializovat na prohlížeč, kde mají největší šanci, že tam odchytí nějakého pitomce, který nemá bezpečnostní prvky a s radostí jim klikne na jakýkoliv odkaz či aplikaci.

    Toto zase psal nějaký super chytrák, který vezme čísla a myslí si, že rozumí statistice…

Comments are closed.