Teleskop Jamese Webba

Teleskop Jamese Webba a malware? Hackeři zneužívají dechberoucí fotografie k důmyslnému útoku

  • Drzost podvodníků nezná hranic
  • K obohacení „používají“ teleskop Jamese Webba

Hackeři se vážně nezastaví před ničím. Experti na bezpečnost hlásí, že kyberzločinci zneužívají snímky z vesmírného teleskopu Jamese Webba k šíření nebezpečného malwaru.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous vytvořili v centru Moskvy totální chaos. Na jedno místo poslali desítky taxíků


Webbův teleskop odhaluje tajemství vesmíru

Na novou kampaň „GO#WEBBFUSCATOR“, která šíří malware prostřednictvím phishingových e-mailů, škodlivých dokumentů a snímků z dalekohledu Jamese Webba z vesmíru, upozornili pracovníci bezpečnostní společnosti Securonix.

Zjistili, že malware byl vytvořen pomocí multiplatformního programovacího jazyka Golang, který si mezi kyberzločinci získává stále větší oblibu, a to zejména díky své zvýšené odolnosti vůči reverznímu inženýrství a podpoře operačních systémů Windows, Linux a Mac.

Hackeři rozesílají upravený e-mail, který má vést k zobrazení dechberoucí fotografie z dalekohledu Jamese Webba. Místo snímku ale zpráva obsahuje přílohu – wordový soubor „Geos-Rates.docx“, jenž obsahuje automaticky spouštějící se makro VBS, které dekóduje stažený obrázek JPG na spustitelný soubor. Na závěr pak svou práci ještě odvede vzdálený server, který mají pod palcem zločinci. V podstatě jde o to, že uživatel rozklikne wordový soubor a zobrazí se mu obrázek. O tom, co se děje na pozadí, nemá sebemenší ponětí. Netuší, že se stal obětí podvodu a zaviroval si počítač.

Pro svou nekalou aktivitu si hackeři oblíbili fotografii z července, kterou NASA zveřejnila na brífinku v Bílém domě. Fotka zobrazuje galaktickou kupu SMACS 0723, která je od nás vzdálená 4,6 miliardy světelných let. Snímek ovšem není tím, za co se vydává a po zobrazení skrytě infikuje počítač.

Běžte přímo ke zdroji

Pokud patříte k nadšencům do astronomie, fotografie z JWST hledejte vždy na oficiálních zdrojích – tedy na stránkách Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku NASA nebo oficiálním twitterovém účtu teleskopu, který má více než dva miliony sledujících.

Na JWST, který citlivostí až stokrát předčí populární Hubbleův teleskop, pracovala NASA, Evropská vesmírná agentura (ESA) a Kanadská vesmírná agentura (CSA). Dalekohled vynesla do vesmíru loni 25. prosince raketa Ariane 5 z kosmodromu ve Francouzské Guyaně. Jde o přístroj, který vědcům umožňuje zkoumat historii kosmu v nejzazších hlubinách času a prostoru a pátrat po známkách života mimo naši Sluneční soustavu.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Techoutlook

Total
0
Shares