Teleportace

Teleportace lidí je zatím chiméra. Vědci zato dokázali teleportovat vůni

  • Teleportace už existuje.
  • Vědci poprvé přenesli vůni.

Nemyslíme si, že by mnozí z vás slyšeli o Osmo, podnikavém startupu, který nyní oznámil průlom, který může nově definovat způsob, jakým komunikujeme v digitálním světe. Podle generálního ředitele společnosti Alexe Wiltschka se jeho týmu podařilo dosáhnout toho, čemu se přezdívá „pachová teleportace“. Ve zkratce se jedná o schopnost zachytit vůni na jednom místě a reprodukovat ji jinde pomocí umělé inteligence.


Nepřehlédněte: Temu nastražilo vánoční past na Čechy! Před šmírováním oficiální aplikace vás neochrání ani Ježíšek


Teleportace je skutečně možná

Upřímně řečeno, koncept přenosu vůní není úplně nový. Stačí si vzpomenout na experiment „Smell-O-Vision“, abychom pochopili, že digitální přenos vůně v minulosti vždy vedl spíše k pochybným trikům než technologiím, které se nakonec staly realitou. Složitost pachů, které se skládají z bezpočtu těkavých molekul, jež se vzájemně složitě ovlivňují, z nich učinila pro vědce obrovskou výzvu, aby je demystifikovali a znovu vytvořili. Ale právě zde přichází je slovu čím dál výkonnější umělá inteligence.

Technologie Osmo je založena na kombinaci umělé inteligence a chemické analýzy. Vzorek, například švestka, se vloží do uzavřené nádoby. K zachycení vůně se používá zařízení GCMS (Gas Chromatography-Mass Spectrometry), tj. plynový chromatograf s hmotnostním spektrometrem, který vůni rozloží na molekuly a data nahraje do cloudu. Data pak zpracovává systém umělé inteligence Principal Odor Map (POM), který předpovídá, jaký zápach vytvoří konkrétní kombinace molekul. Jakmile je vůně digitalizována, je přenesena do molekulární tiskárny, která syntetizuje a kombinuje potřebné chemické látky pro znovuvytvoření vůně na jiném místě.

Přenášet lidi bude výzva

Pokud je to všechno pro váš mozek složité, nejste sami. V podstatě se ale dá říct, že výzkumníci Osmo našli způsob, jak vůni „nahrát“ a „přehrát“ ji jinde. Abychom úspěch amerického startupu docenili, musíme jej porovnat s jinými technologickými skoky v historii lidstva. Například s vynálezem telegrafu, který „zmenšil“ svět tím, že umožnil komunikaci mezi kontinenty. Televize přinesla do našich obývacích pokojů pohyblivé obrázky a internet nás pak všechny připojil do sítě informací a interakce, která není ničím jiným než magií.

Zdroj náhledové fotografie: vector_corp / Freepik, zdroj: digit.in

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..