- Používání telefonů Huawei přináší samá překvapení
- V Číně bez vědomí uživatelů mažou videa z protestů
V Číně probíhají nepokoje kvůli přísným koronavirovým opatřením a snaha polapit neposlušné demonstranty je zřejmá. Na sociálních sítích kolují videa, která ukazují, jak policisté cestujícím ve veřejné dopravě kontrolují telefony a hledají fotografie z protestů. Prohlížejí ale také nastavení smartphonů a zjišťují, zda mají lidé nastavené virtuální privátní sítě (VPN) a nainstalované „západní“ aplikace jako Telegram a Twitter, které jsou v Číně oficiálně blokované.
Nepřehlédněte: Huawei opustí evropský trh. USA se podařilo zničit výkladní skříň čínského režimu
Na Huawei padlo podezření
Do hry na kočku a na myš nyní razantně vstoupili čínští výrobci chytrých telefonů, jako je například Huawei. O tomto podniku se roky spekuluje, že jde režimu v Pekingu na ruku. Čínští uživatelé sociálních médií hlásí, že smartphony této značky automaticky mažou videa z protestů, aniž by o tom jejich majitelé věděli. Na Twitteru na tento problém upozornil Alexandr Romancov.
Na stranu čínských orgánů se nedávno překvapivě postavila i firma Apple, která v zemi omezila svou funkci pro sdílení fotografií a videa AirDrop, nejspíše kvůli klíčové roli Číny ve výrobě iPhonů. V zemi mohou lidé od listopadu přes AirDrop sdílet soubory s lidmi, které nemají v kontaktech, pouze 10 minut.
Chinese social media users report Huawei phones automatically deleting* videos of the protests that took place in China, without notifying the owners.
*Not sure if it’s from the cloud or device level
Our sci-fi movies have not even imagined this level of dystopia… pic.twitter.com/BKtJcRnus5
— Melissa Chen (@MsMelChen) November 30, 2022
Vítejte v dystopii
Zatím netušíme, jestli cenzura probíhá na cloudu, tedy jen u uživatelů, kteří si platí službu Huawei Cloud, nebo přímo v zařízení, do kterého na dálku zasahují softwaroví inženýři Huawei. Ať už je to jakkoli, demonstruje to urputnou snahu čínských úřadů jakoukoli zmínku o protestech cenzurovat.
Zdroj náhledové fotografie: Joshua Fernandez / Unsplash, zdroj: Romancov, The Times
Jestli si nějaký naiva myslí, že tady to bude jinačí, tak se šeredně mýlí. Do 10 let budou operační systémy v PC i mobilech v cloudu a vše co napíšete si bude moci stát a korporáty přečíst online. Do “svého” mobilu budete přistupovat pouze přes elektronickou občanku a bankovní účet a budete kontrolovaní 24h., včetně polohy, nákupů atd. To jsme si to vycinkali v roce 1989, opravdu jsme to tak chtěli?
Co to? 😳 No tvl… 🤦♂️😅
Huawei je průser. Kdysi jsem měl telefon i router od huawei,..když jsem se tenkrát chtěl připojit na sledovanitv, napsalo mi to, že je služba dostupná jen v ČR. Při přepojení z wifi na LTE jsem se připojil normálně,..při připojení na wifi se to zase opakovalo…obrázek ať si udělá každý sám. Za mne osobně, huawei nikdy víc i kdyby to jinak byly nejlepší stroje na světě.