- Umělá inteligence zrychluje diagnózu
- Vědci testují unikátní přístroj
Umělá inteligence má obrovský potenciál, a to nejen v zábavním průmyslu, ale v celé řadě dalších odvětví včetně vědy a zdravotnictví. Navíc zrychluje lékařské objevy a zlepšuje péči o pacienta. AI je také možné využít pro včasné odhalování chorob a přesnější diagnostiku, píše server Interesting Engineering.
Nepřehlédněte: Umělá inteligence nakreslila, jak budou vypadat děti narozené na Marsu. Raději na to ani nekoukejte
Umělá inteligence má obrovský potenciál
Diagnostika plicních onemocnění, jako je tuberkulóza a zápal plic, obvykle vyžaduje různá komplikovaná vyšetření, která často zahrnují rentgenové snímky, krevní testy, ultrazvuk a CT snímky. Tyto testy jsou finančně nákladné a pacientovi zabere poměrně hodně času, než je všechny absolvuje. Východiskem může být využívání umělé inteligence.
Společnost UWS naprogramovala umělou inteligenci, která měla původně sloužit k rychlému odhalování nemoci Covid-19 z rentgenových snímků. Nakonec se však dočká širšího uplatnění. Na rozdíl od diagnostických testů dokáže totiž neuronová síť odhalit řadu plicních onemocnění během několika minut s neuvěřitelnou přesností.
„Systémy, jako je tento, by se mohly ukázat jako zcela zásadní pro vytížené lékařské týmy po celém světě,“ uvádí Naeem Ramzan, profesor a výzkumník z University of the West of Scotland. „Není pochyb o tom, že nemocniční oddělení po celém světě jsou pod tlakem a pandemie ještě zvýšila zátěž na oddělení a personál. Existuje naléhavá potřeba moderní technologie, která pomůže zmírnit některé z těchto tlaků a rychle a přesně odhalí různá onemocnění,“ dodává.
Diagnózu stanoví s neuvěřitelnou přesností
Své názory opírá o zkušenosti s experimentálním RTG přístrojem, který je napojen na obsáhlou online databázi a výsledky v reálném čase porovnává se snímky snímky lidí po zápalu plic, tuberkulóze a koronaviru. Ke stanovení správné diagnózy je poté použita hluboká konvoluční neuronová síť (CNN), což je typ hlubokého učení (deep learning) používaný ke zpracování dat s neuvěřitelnou přesností. Během testovací fáze studie byla umělá inteligence přesná v 98 % případů, což podpořilo hlas všech, kdo volají po jejím okamžitém využívání v medicíně.
Zdroj náhledové fotografie: National Cancer Institute / Unsplash, zdroj: Interesting Engineering