- Teleskop Jamese Webba je dalekohled budoucnosti
- Dokáže nahlédnout do nejhlubší historie vesmíru
Webbův teleskop už několik měsíců pozoruje vesmír a vědcům na Zemi posílá snímky, které nemají obdoby. Ukázal nám Jupiter a jeho vnitřní měsíce, rozmanité galaxie i vzdálený vesmír. Tentokrát nahlédl až k Titanu a k velkému překvapení zde našel něco neuvěřitelného – metanové mraky.
Nepřehlédněte: Titan jako druhá Země? NASA vyšle k Saturnovu měsíci speciální vrtulník Dragonfly
Webb pohlédl k Titanu
Teleskop Jamese Webba pozoruje vesmír ze vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země od ledna letošního roku. Zařízení, dosud nejvýkonnější svého druhu, v hodnotě deseti miliard dolarů, je projektem NASA a partnerů z Evropské kosmické agentury ESA a kanadské CSA. Od svého uvedení do provozu již pořídil řadu unikátních fotografií. Tentokrát lidstvu přiblížil největší měsíc planety Saturn Titan.
Titan je zvláštní svět – trochu se podobá Zemi, kdyby ovšem pevnina nebyla tvořena ledem, řeky a moře nebyly naplněny tekutým metanem a dalšími uhlovodíky a atmosféra nebyla hustá a mlhavá. Nahlédnout za tento hustý závod představuje výzvu, nikoli však pro moderní Webbův teleskop, který vesmír pozoruje v infračerveném spektru.
A Titan-ic success!
Here is Webb’s first look at Saturn’s largest moon, Titan. Because Titan has a dense atmosphere, its surface is hidden in visible light. Enter Webb’s infrared eye, which captured clouds as well as bright & dark patches on its surface: https://t.co/zQsSN9Py4H pic.twitter.com/6NuQMfXAFN
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) December 1, 2022
Našel metanové mraky
V NASA má studium Titanu na starosti Conor Nixon, astronom z Goddardova střediska kosmických letů v Marylandu. Z dat, která jim teleskop poslal, byli vědci nadšeni. „Na první pohled je to neuvěřitelné. Vidíme mraky na Titanu,“ reagoval na první snímek člen vědeckého týmu Sebastien Rodriguez z pařížské univerzity.
Při procházení dat identifikovali vědci ne jeden, ale hned dva mraky. Větší z mraků byl později objeven nad severním polárním regionem blízko největšího známého metanového moře měsíce – Kraken Mare. Vědci se pokusili zjistit, zda se mraky nad povrchem Saturnova měsíce pohybují a mění tvar.
Obrátili se proto na Keckovu observatoř na Havaji. „Obávali jsme se, že mraky zmizí, když se na Titan podíváme o dva dny později pomocí Kecku,“ uvedla Imke de Pater – profesorka z kalifornské univerzity v Berkeley. „K našemu potěšení však byly mraky na stejných místech, i když měly trochu jiný tvar.“
Nemusí to však nutně znamenat, že Keck viděl stejné mraky jako JWST. Titan v posledních týdnech prochází bouřlivým obdobím. Jeho severní polokoule zažívá pozdní léto a zachycuje více slunečního záření, takže mraky, které zachytila Keckova observatoř, nemusí mít s těmi z JWST vůbec nic společného.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space