NASA, Země

Takhle jste Zemi ještě nikdy neviděli. Korejská sonda u Měsíce poprvé otevřela oči

  • Korejská sonda poslala vědcům první snímek
  • Informovala o tom vesmírná agentura KARI

Sonda Danuri, známá také jako Korea Pathfinder Lunar Orbiter (KPLO), odstartovala na palubě rakety Falcon 9 společnosti SpaceX na začátku srpna loňského roku a na oběžnou dráhu Měsíce dorazila o čtyři měsíce později, tedy v polovině prosince. Tímto milníkem se Jižní Korea zařadila do exkluzivního klubu zemí s úspěšnými lunárními misemi.


Nepřehlédněte: Vědci hlásí senzační objev: Když červí dírou pošleme sondu, dokáže nám poslat zprávu


Korejská sonda je připravena plnit úkoly

Korejský výzkumný ústav pro letectví a kosmonautiku (KARI) nyní zveřejnil první působivé snímky z mise Danuri, na nichž je vidět v popředí kráter a členitý měsíční povrch a za ním vzdálená Země. Jedná se o tzv. panchromatické fotografie, které obsahují pouze jedno spektrální pásmo, obvykle se zobrazují pomocí stupnice odstínů šedi.

Záběry byly pořízeny 24. a 28. prosince kamerou Lunar Terrain Imager (LUTI) a asijští inženýři je využijí k vytipování vhodných míst pro robotickou jihokorejskou přistávací misi na Měsíci, jejíž start je plánován kolem roku 2032.

Sonda KPLO o hmotnosti 678 kilogramů dokončila na konci prosince sérii zážehů a 26. prosince vstoupila na oběžnou dráhu, kde od té doby pracuje v průměrné výšce 100 kilometrů nad povrchem Měsíce, uvádí se v prohlášení KARI. V současné době probíhá uvádění orbitální družice do plného provozu před zahájením její oficiální vědecké mise, která potrvá přibližně rok.

NASA chce na Měsíc, počítá s lidským výsadkem

Pět z šesti vědeckých přístrojů na sondě Danuri vyrobil korejský úřad KARI, ale jedno zařízení na palubě nese „razítko“ NASA. Aparát ShadowCam je navržen tak, aby zkoumal trvale zastíněné oblasti na měsíčních pólech a hledal jakékoli náznaky ložisek vodního ledu. Jeho činnost by mohla vědcům poskytnout cenné údaje pro budoucí mise v rámci programu NASA Artemis, jehož cílem je přistání astronautů na Měsíci v roce 2025 nebo 2026.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares