NASA, Měsíc

Takhle jste Měsíc ještě nikdy neviděli. Korejská sonda poslala vědcům fotografie s ohromujícími detaily

  • Lidstvo se znovu chystá na Měsíc
  • NASA ho zkoumá pomocí nové sondy

Sonda Korea Pathfinder Lunar Orbiter (KPLO), která je známá také pod názvem Danuri, dosáhla oběžné dráhy Měsíce v polovině prosince loňského roku. V posledních týdnech začíná vědcům na Zemi posílat první fotografie. A jak se předpokládalo – jsou neuvěřitelné. Měsíc zachycují tak, jak ho lidstvo ještě nikdy nevidělo.


Nepřehlédněte: Ve Švédsku postaví silnici, která nabije elektromobily během jízdy. V Česku na tohle můžeme zapomenout


Korejská sonda Danuri

Sonda Danuri odstartovala na palubě rakety Falcon 9 společnosti SpaceX na začátku srpna loňského roku a na oběžnou dráhu Měsíce dorazila o čtyři měsíce později, tedy v polovině prosince. Od té doby posílá na Zemi data.

Nejnovější snímky sdílel na Twitteru Korejský výzkumný ústav pro letectví a kosmonautiku (KARI). Všechny byly pořízeny z nízké oběžné dráhy Měsíce a mají jedno společné – jsou bez přehánění úchvatné.

Na první fotografii se nachází kráter Ciolkovskij. Na druhém snímku je Schrödingerovo údolí, další ikonické místo na povrchu Měsíce. Třetí a čtvrtá fotografie pak ukazují krátery Wichmann a Szilard M.

Lidstvo se vydá na Měsíc

Není to poprvé, co na sebe sonda Sonda Korea Pathfinder Lunar Orbiter (KPLO) upozornila. Nedávno vědcům odeslala sérii fotografií, které vznikaly v totální tmě. Družice na palubě nese aparát ShadowCam, který byl navržen tak, aby zkoumal trvale zastíněné oblasti na měsíčních pólech a hledal jakékoli náznaky ložisek vodního ledu.

Do trvale zastíněných oblastí měsíční krajiny nikdy nedopadá sluneční světlo, proto byla kamera zkonstruována tak, aby byla více než 2 000krát citlivější než předchozí přístroje – vidí i v naprosté tmě.

Průzkum povrchu Měsíce a jeho regionů je součástí programu Artemis americké NASA. Misi Artemis I máme už za sebou, proběhla koncem roku 2022. Byla úspěšná a za cíl měla vynést pomocí rakety SLS modul Orion, který byl následně naveden na tzv. vzdálenou oběžnou dráhu Měsíce, ze které se poté vrátil zpět na Zemi.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: BGR

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Co to je za nesmysl, že jsme takhle Měsíc ještě neviděli? Copak nemáme záběry od amerických astronautů přímo z povrchu Měsíce?

  2. “vidí i v naprosté tmě”
    Ne, nevidí. V naprosté tmě logicky nemůže být nic vidět sebecitlivějším přístrojem.

Comments are closed.