Titanic, Titanik

Tajemství Titanicu odhaleno! Sonar poblíž vraku objevil záhadný objekt. Neuvěříte, co vědci našli

  • U vraku Titanicu se objevil záhadný signál
  • Vědci se vydali zjistit, o co se jedná
  • Objekt, který zaznamenal sonar, nebyl další vrak

Vrak Titanicu leží na dně severního Atlantiku a pomalu se rozkládá v hloubce téměř 4 000 metrů pod hladinou. Teď se ovšem ukázalo, že v temnotách není sám. Vědci hlásí, že poblíž zbytků lodi našli život.


Nepřehlédněte: Urychlovač částic v CERNu zasáhla energetická drahota! Vědci ho předčasně odstaví z provozu


Záhada u Titanicu objasněna

Titanic je jednou z nejznámějších lodí na světě. Bohužel ne pro své úspěchy, ale kvůli tragédii, která se stala před 110 lety. V noci ze 14. na 15. dubna 1912 se britský transatlantický parník během své první plavby srazil s ledovcem a potopil se. Při katastrofě zahynulo asi 1 500 lidí. Více než 700 přežilo.

Dobrodruh Paul Henry Nargeolet se k vraku potápěl častěji než většina ostatních lidí. V průběhu posledních 34 let celkem více než třicetkrát. Při jedné z těchto cest v roce 1998 se na sonaru blízko místa potopené lodi na okamžik objevilo něco zvláštního. Tajemný signál na sonoru nedal vědcům dlouho spát.

Vzhledem k síle signálu všichni očekávali, že poblíž Titanicu najdou další vrak. Po dosažení místa v hloubce 2 900 metrů během poslední expedice však objevili něco zcela jiného – nečekanou vulkanickou formaci. Překvapení výzkumníci pozorovali houby, korály, ryby, humry a další živočichy.

„Nevěděli jsme, co objevíme. Sonar mohl detekovat různé věci včetně dalšího vraku lodi. Hledal jsem příležitost prozkoumat tento velký objekt, který se objevil na sonaru tak dávno,“ říká Nargeolet.

Titanic, Titanik
Zdroj: David_Do / Pixabay

Vrak může zmizet ze dna oceánu

„Vraky lodí fungují jako umělé útesy. Nacházejí se nad okolním mořským dnem a poskytují tvrdý povrch, na který se mohou přichytit korály a houby. Jsou to také složité struktury, které mohou živočichové, jako ryby, využívat jako své stanoviště nebo útočiště,“ říká týdeníku Newsweek profesor aplikované mořské biologie a ekologie na School of Geosciences na univerzitě v Edinburghu Murray Roberts.

Podle Steva W. Rosse, profesora na univerzitě v Severní Karolíně, objev dosud neznámého ekosystému přináší nečekané možnosti – vědci se ho pokusí porovnat s ekosystémem, který se nachází v okolí Titanicu. „Život na přírodním útesu se může lišit od života na nedalekém umělém útesu, kterým se stal Titanic.“

Objevením vulkanického útesu ale pátrání za záhadami neskončilo. Vědci během poslední expedice na sonaru v blízkosti Titanicu zachytili další záhadný objekt. Nargeolet už dal najevo odhodlání zjistit, o co se jedná. Očekává, že ať už signál vysílalo cokoli, výsledky výpravy způsobí senzaci.

S novou expedicí by však odborníci neměli dlouho otálet. Celý celý vrak může zhruba do roku 2030 kvůli mikrobiálnímu pohlcení zmizet a na dně Atlantiku po něm zůstanou jen rezavé skvrny. Kovové díly se postupně rozpouštějí ve stále jemnější fragmenty. Ty se nakonec promění v prášek, který odnese proud a z lodi nezbude vůbec nic.

Unikátní záběry v 8K rozlišení

O Titanicu se nedávno hovořilo také v souvislosti s neuvěřitelným videem. Vědci OceanGate Expeditions se k vraku vůbec poprvé potopili s 8K kamerou a výsledkem je záznam, který je bez přehánění fantastický. Pokud jste klip ještě neviděli, klikněte sem.

Zdroj náhledové fotografie: OceanGate Expeditions, zdroj: Newsweek, Huffpost, CNN, Science Alert

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Senzace, vědci objevili: houby, korály, ryby, humry a další živočichy. Fakt hustý.

  2. Je smutné, že jedna z největších námořních katastrof je popisována “asi 1500 lidí přežilo, více než 700 přežilo.” Co takhle “revoluce, co se jmenovala jako nějaká látka se udála nejspíš v listopadu někdy v 80. letech.” 🙂

Comments are closed.