Slunce

Tajemný objekt nad Sluncem připomíná vodopád. Na povrch dopadal z výšky 130 tisíc kilometrů

  • Občas vzniknou záběry, které berou dech
  • Podívejte se na Slunce, jak jste ho ještě neviděli

Astrofotograf Miguel Claro je profesionální fotograf a ambasador Evropské jižní observatoře (ESO), který vytváří úchvatné snímky noční oblohy. Zatímco dříve zaujal videem zelené neandrtálské komety, která po 50 000 letech znovu proletěla kolem Země, nyní se pochlubil dechberoucí sekvencí sluneční protuberance.


Nepřehlédněte: Vzniká jachta větší než Titanic na jaderný pohon. Vědci na ní budou zachraňovat svět


Gigantický vodopád plazmatu na Slunci

Známý fotograf z Portugalska se rozhodně nezakecá. Právě totiž zveřejnil nádherné časosběrné video, které ukazuje obrovskou smyčku plazmatu, která tančí nad povrchem Slunce. „Tento útvar, známý jako sluneční protuberance, byl viditelný 6. a 7. února loňského roku,“ píše Miguel Claro na svých webových stránkách. „Protuberance poté explodovala a vyslala do vesmíru obří oblak plazmatu známý jako koronální výron hmoty (CME).“

Astrofotograf během dvou dnů protuberanci pečlivě pozoroval a pořídil snímky, které pak spojil do časosběrné sekvence ukazující chování a vývoj žhavého útvaru. „Konečným výsledkem je film ve vysokém rozlišení 4K, který obsahuje 5 hodin snímků. „Podle mých měření v pixelech byla tato protuberance asi desetkrát vyšší než planeta Země a táhla se na slunečním kotouči do vzdálenosti tisíců kilometrů,“ vysvětlil astrofotograf.

Claro pořídil časosběrné video z observatoře Dark Sky Alqueva v Portugalsku pomocí kamery QUY5III174M a dalekohledu Sky-Watcher Esprit 120ED Professional s filtrem Daystar Quark Prominence. 

Aktivita hvězdy narůstá

Příští rok by měla kulminovat sluneční aktivita v rámci jedenáctiletého cyklu, erupce by tedy měly být častější a silnější, stejně tak by měl být zvýšený počet slunečních skvrn. Podle některých odborníků je pravděpodobné, že blížící se sluneční maximum bude nejsilnější za posledních sto let.

To, že je sluneční aktivita divočejší a divočejší, je znát už teď. V polovině listopadu zachytily satelity natolik masivní erupci, že narušila i sluneční magnetické pole. Těmto erupcím se říká „výron koronální hmoty“.

Zdroj náhledové fotografie: ipicgr / Pixabay, zdroj: Space

Total
0
Shares