FRB, signál

Tajemné signály z vesmíru. Vědci zachytili dalších 25 opakujících se volání

  • FRB jsou extrémně krátké výtrysky rádiových vln
  • Poprvé je vědci zaznamenali roku 2007

Hned 25 nových opakujících se rychlých rádiových záblesků zachytili v poslední době astronomové. Pozorování by mohlo vysvětlit jednu z největších záhad, jakými se nyní vědci zabývají.


Nepřehlédněte: Fotografie, která bere dech. Umírající sonda vyfotila z vesmíru Zemi během úplného zatmění Slunce


Radiový signál z vesmíru

Rychlými radiovými signály (fast radio burst, FRB) se v radioastronomii míní radiové vlny ve vesmíru. Jednotlivé záblesky se vysílají buď jednou a neopakují se, nebo jsou (méně často) opakované. FRB ze vzdálených galaxií obvykle trvají jen několik milisekund, ale jsou podle vědců schopny vydávat více energie než 500 milionů našich Sluncí.

Přestože si astronomové stále nejsou jisti, co je způsobuje, a názory na ně se různí, specializované observatoře v posledních letech dramaticky zvýšily počet událostí, které jsou vědcům k dispozici ke studiu.

Nepostradatelným nástrojem pro detekci FRB je radioteleskop nové generace Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment (CHIME) umístěný na Dominion Radio Astrophysical Observatory (DRAO). Jen mezi roky 2019 až 2021 zaznamenal 25 nových opakujících se FRB.

Vědci dříve zjistili, že záblesky pocházejí z různých galaxií. O jejich původu zatím jen spekulují, ale ukázalo se, že vycházejí z různých prostředí, nejen z těch s extrémní gravitací, jak se původně domnívali. Ale co FRB způsobuje?

FRB, signál
Zdroj: Bing Image Creator (generováno AI)

Co FRB vytváří?

Od počátku výzkumu FRB patří k hlavním podezřelým magnetary. Magnetar je neutronová hvězda s extrémně silným magnetickým polem. Když se supernova zhroutí do neutronové hvězdy, síla jejího magnetického pole dramaticky vzroste.

Vědci prozatím nejsou nejsou schopní říci, jestli jsou magnetary jediným zdrojem FRB nebo je možných zdrojů v kosmu více. Zatím je sice pravděpodobnější druhá možnost, ale až do dalších pozorování to není vůbec jisté.

Navzdory své záhadné povaze jsou FRB všudypřítomné a podle odhadů jich k Zemi každý den dorazí zhruba tisíc. Žádná z dosud navržených teorií nedokáže plně vysvětlit všechny vlastnosti FRB.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: Science Alert, sci-news

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Signály může vysílat pouze Fiala, tak velký pozor!!! 🤣🤣🤣

    1. Problém je zřejmě v tom, že se zesílené vrací z kosmu!

Comments are closed.