iPhone

Tahle aplikace pro iPhone vydělávala 500 000 korun denně, přesto vývojář skončil a odstěhoval se na farmu

  • iBeer umožňuje pít pivo přímo z iPhonu.
  • Rok se tato aplikace držela na vrcholu žebříku obchodu App Store.
  • Pro svého tvůrce se ukázala být doslova zlatým dolem.

Když Apple v roce 2007 ukázal světu první iPhone, nebylo zcela zřejmé, jakým směrem se bude vývoj aplikací ubírat. Mnozí z vás si jistě pamatují na Cut the Rope nebo Angry Birds. Jednou z nezapomenutelných „appek“ pro iPhone je rozhodně i iBeer. Věděli jste, že v době největší slávy vydělávala svému autorovi doslova pohádkové peníze?


Nepřehlédněte: Češi vyrobili ochranné sklo pro mobily, které přežije pád půlkilové ocelové koule z výšky dvou metrů


Pamatujete na nejzábavnější aplikaci pro iPhone všech dob?

Aplikaci iBeer měl ve svém iPhonu před několika lety snad každý. Nebo ne? Ať už je to jakkoli, mimořádná byla tím, že využívala pohybový senzor v iPhonu opravdu neobvyklým způsobem – k simulaci pití piva. Zkrátka jste „naklonili“ telefon a „pili“ pivo. A k čemu to bylo dobré? Vlastně k ničemu, ale je vědecky dokázáno, že i malý vtípek na pracovišti může zredukovat stres až o 70 %!

Tvůrcem slavné aplikace je Steve Sheraton, který měl s podobným konceptem bohaté zkušenosti. „Představil jsem úplně první iteraci tohoto mechanismu pro Palm Pilot, která nesla název E-spresso. Ta proměnila malou monochromatickou obrazovku na šálek kávy – ale protože PDA tehdy nemělo akcelerometr, udělal jsem video,“ řekl časopisu MEL.

iBeer demonstrovala možnosti gyroskopu

Když pak Apple o deset let později oznámil iPhone, rozhodl se vytvořit jinou verzi E-spressa, ale s použitím piva. „Jelikož v té době neexistoval obchod App Store a málokdo chtěl jailbreaknout svůj iPhone, udělal jsem to samé, co tehdy s E-spressem, ale za použití piva. Vytvořil jsem tedy video, kde opět musíte svůj pohyb načasovat tak, aby to vypadalo, že pivo pijete. Pravdou ale také je, že jsem se léčil z alkoholismu,“ pokračoval.

Když video nahrál YouTube, překvapil ho zájem sledujících – klip v krátké době nasbíral statisíce zhlédnutí. Uživatelé ho prý tehdy prosili, aby jim video nahrál do všech jejich smartphonů. „Tehdy jsme neměli ještě ani výraz pro aplikaci. Byl to vlastně jen malý soubor na YouTube a iTunes.“

O několik měsíců později Apple spustil program pro vývojáře s cílem demonstrovat technologické možnosti iPhonu. Zástupci americké společnosti video okamžitě zaujalo – nic, co tehdy existovalo, neukazovalo gyroskop iPhonu v akci takto zábavným způsobem. Apple proto vývojáře poprosil, jestli by z videa nevytvořil plnohodnotnou aplikaci. Sheraton bez dlouhého přemýšlení souhlasil.

Aplikace iBeer se v App Store prodávala za 2,99 dolaru, což nebylo málo, a zanedlouho vydělávala svému tvůrci až 2 000 dolarů denně (zhruba 50 tisíc korun). Hned první den se tento neotřelý simulátor pití piva dostal na první místo žebříčku nejstahovanějších aplikací a zůstal tam asi rok. „V době největší slávy jsem vydělával až 20 000 dolarů denně,“ prozradil Sheraton. „Ale náhlá popularita aplikace vás může zničit.“

Vývojář se po několika letech stáhl do ústraní a jeho tým Hottrix legendární iBeer mezitím vylepšuje o další funkce. Dnes Steve Sheraton žije v ústraní na farmě ve Španělsku, kde vytváří aplikace pro kouzelníky. „Je to mezera na trhu a skvělá příležitost,“ říká.

Zdroj náhledové fotografie: Daniela Araya / Unsplash , zdroj: Apple Insider, LADBible

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..