NASA, Měsíc

Tady lidé vstoupí na povrch Měsíce. NASA zveřejnila úžasné fotky, které vznikaly v totální tmě

  • Lidstvo se znovu chystá na Měsíc
  • NASA zkoumá místo, kde astronauti přistanou

Speciální kamera ShadowCam zkonstruovaná inženýry amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) odeslala vědcům na Zemi další neuvěřitelné fotografie. Měsíc zachycují tak, jak ho lidstvo ještě nikdy nevidělo.


Nepřehlédněte: Vědci pozorovali, jak se hvězda nafoukla a snědla planetu. Takto jednou skončí i Země


Lidstvo se vydá na Měsíc

NASA pokračuje v přípravách návratu člověka na Měsíc. Už delší dobu víme, kde přistane lunární modul v podobě upravené lodi Starship. Ve hře jsou dvě oblasti u kráteru Shackleton. Aby se vědci NASA o obou lokalitách dozvěděli co nejvíce ještě před přistáním lidské posádky, zkoumají je pomocí kamery ShadowCam.

Přístroj nese na palubě lunární sonda Korea Pathfinder Lunar Orbiter (KPLO), známá také jako Danuri, kterou postavil Korejský výzkumný ústav pro letectví a kosmonautiku (KARI). Družice od listopadu loňského roku pracuje v průměrné výšce 100 kilometrů nad povrchem Měsíce.

Aparát ShadowCam byl navržen tak, aby zkoumal trvale zastíněné oblasti na měsíčních pólech a hledal jakékoli náznaky ložisek vodního ledu. Do trvale zastíněných oblastí měsíční krajiny nikdy nedopadá sluneční světlo, proto byla kamera zkonstruována tak, aby byla více než 2 000krát citlivější než předchozí přístroje – vidí i v naprosté tmě.

 

Program NASA Artemis je v plném proudu

Nedávno se ShadowCam zaměřila na strmé stěny kráteru Shackleton, aby v neuvěřitelných detailech zachytila stopu, která vznikla, když se po jeho svahu skutálel balvan. Vědce však zajímaly i krátery Marvin a Aristarchus. V případě kráteru Bruce lze pozorovat proudy světlé zeminy, jak se sesouvá po jeho stěnách.

Průzkum povrchu Měsíce a jeho regionů je součástí programu Artemis americké NASA. Misi Artemis I máme už za sebou, proběhla koncem roku 2022. Byla úspěšná a za cíl měla vynést pomocí rakety SLS modul Orion, který byl následně naveden na tzv. vzdálenou oběžnou dráhu Měsíce, ze které se poté vrátil zpět na Zemi.

Další mise Artemis II má letět s posádkou a po obletu Měsíce se vrátit k Zemi, zatímco cílem mise Artemis III je úspěšně přistát a na planetě založit lidskou kolonii. Více i programu Artemis se dočtete v tomto našem článku.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Technicky vzato, je titulek i další věta v článku nesmysl. V “totální” či “absolutní” tmě sebecitlivější přístroj nic vyfotit nedokáže. Ale máme důvod kliknout, takže je to O.K., že?

Comments are closed.