- Lidstvu se podařilo změnit fyziku.
- Přeměnili jsme světlo na pevnou hmotu.
Vědci oznámili, že proměnili světlo v pevnou látku. Pomocí laseru a speciálního materiálu vytvořili nové hybridní částice a jejich ovládáním pomocí kvantových technologií dosáhli stavu známého jako kvantová suprapevnost (supersolid). No, rozumíte tomu?
Nepřehlédněte: Na jedno nabití přežije civilizaci! Nová čínská baterie je jako z budoucnosti, Západ může pouze závidět
Dokázali změnit světlo na suprapevnou látku
Italským vědcům se podařilo změnit kvantovou fyziku, protože dokázali vytvořit látku ze světla, která se chová jako pevná látka. Tento výzkum by mohl změnit samotnou kvantovou fyziku, vysvětluje server Nature, který jejich studii otiskl.
Myšlenka experimentu vychází z výzkumu vědce Daniele Sanvitta z Národní rady pro výzkum, který před více než deseti lety dokázal, že světlo se může chovat jako kapalná látka. Nyní tým vědců zašel ještě dál – vytvořil kvantový supersolid.
Dimitrios Trypogeorgos z italské Národní rady pro výzkum (CNR) řekl: „Doslova jsme proměnili světlo v pevnou látku. To je úžasné.“ Aby výzkumníci vytvořili suprapevnou látku z laserového paprsku, vystřelili laserem do speciálně tvarovaného fragmentu arsenidu gallia. Když laserový paprsek zasáhl strukturu arsenidu gallia, interakce mezi paprskem a materiálem vytvořila specificky uspořádané kvazičástice, takzvané polaritony.
Nová kapitola kvantové fyziky
Tento postup zajistil, že z vytvořených polaritonů vznikla suprapevná látka. „Máme důkaz existence nerovnovážného suprastacionárního stavu hmoty, který vzniká v systému řízených disipativních polaritonů. Tento systém představuje novou a flexibilní platformu pro zkoumání fyziky v nadstabilním stavu kondenzované hmoty,“ dodal Trypogeorgos.
Výzkum suprapevné látky ze světla nekončí, spíše naopak. Nový objev otevírá dveře novým poznatkům a potenciálně revolučním průlomům v kvantových technologiích. Přeměna světla v pevnou látku je nejen ukázkou pokročilých dovedností lidstva, ale také klíčovým krokem k lepšímu pochopení základních stavebních kamenů vesmíru.
Zdroj náhledové fotografie: Grok (AI), zdroj: Nature