Papež František

Svět oblétly fotky papeže Františka ve stylové péřovce. Lidé chválí jeho vkus, ale má to háček

  • Papež František ve slušivé zimní bundě?
  • Možná jste také uvěřili fotografiím, které neexistují

Na sociálních sítích se nedávno objevily fotografie papeže Františka ve stylové bílé zimní bundě. Lidé okamžitě začali chválit jeho vkus. Ve skutečnosti však Svatý otec nic takového na sobě neměl. Snímky byly vytvořeny umělou inteligencí Midjourney. Tento případ ukázal, jak snadno může umělá inteligence způsobit dezinformace.


Nepřehlédněte: Umělá inteligence se objeví v další oblíbené aplikaci Čechů. Když budou chtít, napíše za ně SMS


Fotky, které neexistují: Nakreslila je Midjourney

V posledních dnech se na sociálních sítích rozšířily obrázky papeže Františka ve slušivé bílé bundě. Šestaosmdesátiletý pontifik na nich vypadá stylově a mnoho lidí jeho módní oblečení komentuje. Je tu jen jeden problém: snímky nejsou pravé.

Obrázky papeže byly vygenerovány umělou inteligencí Midjourney, která vytváří obrázky na základě textových podnětů, a 24. března je na Redditu zveřejnil umělec vystupující pod jménem u/trippy_art_special. Účet tohoto uživatele byl mezitím pozastaven, ale obrázky se od té doby šíří po Twitteru, kde mnohé zmátly.

„Teprve dnes jsem zjistil, že tento snímek vytvořila umělá inteligence. První fotka od AI, kterou jsem se nechal napálit,“ napsal jeden z uživatelů Twitteru. Odborník Ryan Broderick označil obrázky papeže za „první skutečný případ dezinformace vytvořený umělou inteligencí na masové úrovni“.

The Pope Drip
by in midjourney

Měli bychom se obávat?

Kontroverze se ale ve skutečnosti objevují již několik posledních týdnů, a to po aktualizaci Midjourney, která výrazně zlepšila úroveň výstupu. Začátkem března se podobně virálně šířily obrázky bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Vygenerovány byly na základě podnětů, které AI poskytl Eliot Higgins, zakladatel skupiny investigativních novinářů Bellingcat; snímky ukazovaly zatčení bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zatímco většina lidí o jejich pravosti pochybovala, fotkám papeže v bílé zimní bundě uvěřili téměř okamžitě.

Ačkoli se umělá inteligence neustále zdokonaluje, při bližším pohledu si lze všimnout, že snímky stále vykazují mírné nedokonalosti. Umělá inteligence obvykle deformuje ruce, ale v případě papeže zdeformovala i krucifix na jeho krku.

Agnes Venema z Maltské univerzity říká: „Lidé v roce 2025 to budou mít s dezinformacemi opravdu těžké. Ale lidé v roce 2100 nebudou vědět, které části historie byly skutečné.“

Zdroj náhledové fotografie: generováno AI Midjourney, zdroj: New Scientist

Total
0
Shares