Buňka, rakovina

Svatý grál onkologie? Jednoduchý test odhalí rakovinu rok předtím, než vůbec vypukne

  • Nový test zachytí rakovinu z „pouhé kapky“ krve
  • Přelomovou metodu již lékaři úspěšně testují

V nemocnicích ve Velké Británii začínají používat přelomový krevní test, který slibuje, že dokáže předpovědět vznik nádoru s ročním předstihem.


Nepřehlédněte: GPT-5 dosáhne vědomí člověka. Lidskému mozku se umělá inteligence vyrovná ještě letos


Nová metoda detekce rakoviny

„Jedná se o vůbec první krevní test na rakovinu,“ řekl Ashish Tripathi, zakladatel a generální ředitel společnosti Tzar Labs a předseda představenstva indické firmy Epigeneres Biotech. „Dokáže odhalit rakovinu dříve, než se nádor fyzicky vytvoří,“ pokračoval. „Přímo z krevního testu navíc mohou lékaři zjistit, o jakou rakovinu se jedná a kde se (vy)tvoří.“

Ve studii s 1 000 účastníky (500 lidí bez rakoviny a 500 pacientů s rakovinou) dokázali vědci přesně předpovědět vznik nádoru u nejméně 25 typů rakoviny, včetně rakoviny prsu, slinivky, plic a tlustého střeva.

Zjistili dokonce, že někteří účastníci ve skupině testovaných bez rakoviny měli predispozice k budoucí diagnóze nemoci. „Nezaznamenali jsme ani jeden falešně negativní, dokonce ani jeden falešně pozitivní test,“ poznamenal Tripathi.

Dr. Sherif Raouf, specialista na rakovinu zažívacího traktu, který vede studii v londýnské nemocnici svatého Bartoloměje, řekl: „Zachycení rakoviny v nejranějším stadiu je svatým grálem onkologické medicíny.“

„Mnoho pacientů v současné době podstupuje skenování, biopsie a návštěvy klinik. Jediný krevní test, který by odhalil přítomnost rakoviny v nejranějším stadiu – nebo dokonce ještě před jejím vypuknutím – by mohl zachránit mnoho životů,“ dodal.

Přístup Tripathiho týmu se od jiných metod screeningu rakoviny liší tím, že se zaměřuje na kmenové buňky s rakovinovým biomarkerem, nikoli na hledání plně rozvinutých rakovinných buněk. To vědcům umožňuje zjistit, zda je rakovina v těle člověka ještě předtím, než tyto buňky vytvoří nádor.

Buňka, rakovina
Zdroj: qimono / Pixabay

Nemoc odhalí s předstihem

„Všechny buňky, ať už dobré nebo špatné, začínají jako kmenové buňky a ty, které pokračují v tvorbě nádorů, obsahují genetické markery, které je k tomu vedou,“ píše server NYPost. K vytvoření nádoru o velikosti pouhého jednoho centimetru krychlového je zapotřebí jedné miliardy rakovinných buněk, což je hodnota, kterou odhalí i běžný tomograf (CT).

Uvnitř těla se však tento původní nádor při svém růstu zbavuje rakovinných buněk, které se dostávají do krevního oběhu a začínají se rozrůstat do nových nádorů, neboli metastázovat v jiných orgánech.

Většina dříve vyvinutých krevních testů pro diagnostiku rakoviny je navržena tak, aby našla plně rozvinuté nádorové buňky putující krví. Podle Tripathiho je tato metoda náchylná k falešně negativním výsledkům, protože ne v každém vzorku krve se tyto konkrétní buňky objeví.

Nový „prognostický“ test nejenže pozná rakovinu v prvním nebo druhém stadiu, ale také určí, zda jsou kmenové buňky pacienta předurčeny k tomu, aby se staly rakovinnými mnohem dříve, a to až 18 měsíců dopředu. To dává lékařům obrovskou výhodu, pokud jde o cílenou léčbu, která má zabránit vzniku nádorů.

Je to však dobrá zpráva i pro ty, u nichž již byla rakovina diagnostikována. Zatímco tradiční biopsie tkáně může pomoci určit, zda nádor metastazuje, nový krevní test dokáže přesně říci, na který orgán se budoucí nádorové buňky zaměří, a to neinvazivně a mnohem dříve, než nádor vůbec vznikne.

Zdroj náhledové fotografie: qimono / Pixabay, zdroj: NYPost, Stem Cells

Total
0
Shares