- Jak vznikl první vesmír?
- Odpověď přináší nová simulace.
Frontier, superpočítač umístěný v americké Oak Ridge National Laboratory, spočítal největší astrofyzikální simulaci v historii lidstva. Na videu, které tým výzkumníků zveřejnil, je vidět mohutné seskupení galaxií, které se spojují v prostoru o rozměrech 64 × 64 × 76 megaparseků, tedy 311 296 megaparseků krychlových, píše server Gizmodo.
Nepřehlédněte: Hacker varuje před nejnebezpečnějším USB kabelem na světě. Od originálu ho nerozeznáte
Frontier nabízí mamutí výpočetní výkon
Neuvěřitelná simulace může zlepšit naše chápání vývoje vesmíru, včetně záhadné temné hmoty. Ve vesmíru existují dvě složky: temná hmota – kterou, pokud víme, můžeme pozorovat pouze díky jejímu gravitačnímu působení na okolní objekty – a konvenční hmota neboli atomární hmota, vysvětluje Salman Habib z americké Argonne National Laboratory, který výzkum vedl. „Pokud tedy chceme zjistit, co vesmír dělá, musíme simulovat obě tyto hmoty. Takovým simulacím říkáme kosmologické hydrodynamické simulace.“
Frontier je superpočítač třídy exascale, který je schopen provádět kvadrilion (miliardu miliard) výpočtů za sekundu. Jeho výbava zahrnuje více než 9 400 procesorů a přes 37 000 grafických jednotek. Momentálně stoj využívají vědci v Oak Ridge National Laboratory.
Simulace, jako ta, kterou naposledy provedl, umožňují vědcům pozorovat kosmický vývoj na zrychlené časové ose. Přestože do minulosti vesmíru můžeme nahlížet pozorováním vzdáleného světla, tyto modely umožňují detailní analýzu obrovských časových měřítek a jevů, které v reálném čase pozorovat nelze. Spočítání působivé simulace si vyžádalo roky vylaďování algoritmů, matematiky a specializovaného hardwaru/hybridního zrychleného kosmologického kódu.
Dechberoucí simulace vesmíru
„Pokud bychom simulovali velký kus vesmíru zkoumaný jedním z velkých teleskopů, jako je Rubinova observatoř v Chile, mluvíme o pohledu na obrovské časové úseky – miliardy let rozpínání,“ dodává Habib. „Donedávna jsme si ani nedokázali představit, že bychom takovou rozsáhlou simulaci provedli.“
V simulaci můžeme například vidět masivní kupu galaxií, která se formuje v objemu 311 296 megaparseků krychlových, což však je pouhých 0,001 procenta celkové simulace, uzavírají vědci.
Zdroj náhledové fotografie: dragonuppl / Pixabay, zdroj: Gizmodo, Live Science