Sagittarius A*

Supermasivní černá díra v srdci Mléčné dráhy rotuje kosmickou rychlostí a deformuje časoprostor

  • Vědci přišli se zajímavým zjištěním
  • Supermasivní černá díra v srdci naší galaxie rotuje

Může černá díra rotovat? Vědci už dávno zjistili, že ano. Sagittarius A*, která leží v srdci naší galaxie, se však otáčí mnohem rychleji, než se dosud předpokládalo.


Nepřehlédněte: Číňané našli na Měsíci doposud nevídaný minerál. Může jít o přelomový objev


V srdci Mléčné dráhy se schovává černá díra Sagittarius A*

Vědci z University of Sussex přichází se zajímavým zjištěním. Supermasivní černá díra v srdci naší galaxie se nejen otáčí, ale ona rotuje téměř maximální rychlostí a táhne za sebou vše, co se nachází v její blízkosti. Výsledky studie výzkumníci popisují v článku publikovaném v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

„Naše práce vyřešila otázku, jak rychle se supermasivní černá díra naší galaxie otáčí,“ říká Ruth Dalyová. „Naše výsledky naznačují, že Sgr A* rotuje velmi rychle, což je zajímavé a má to dalekosáhlé důsledky.“

Supermasivní černá díra Mléčné dráhy je již dlouho fascinujícím cílem pozorování vědců, kteří se snaží pochopit chování tohoto masivního vesmírného objektu. Na základě dat získaných rentgenovou observatoří NASA Chandra tým autorů ve studii tvrdí, že Sagittarius A* rotuje tak rychle, že ohýbá časoprostor kolem sebe.

Černá díra
Zdroj: NASA

Rotace se blíží maximální rychlosti

Současný model pro pochopení rychlosti rotace černých děr předpokládá, že rychlost je definována mezi hodnotami 0 a 1, přičemž 1 je maximální rychlost otáčení. Výzkumníci spočítali, že Sagittarius A* v srdci naší galaxie rotuje někde mezi hodnotami 0,84 a 0,96, což je blízko horní hranice, kterou připouští současný vědecký model.

Rotace černé díry se liší od rotace ostatních vesmírných objektů. Zatímco planety, hvězdy a asteroidy jsou pevná tělesa s fyzickým povrchem, černé díry jsou ve skutečnosti oblasti časoprostoru ohraničené vnějším nefyzickým povrchem zvaným horizont událostí, za který nemůže uniknout žádné světlo.

„Zatímco rotace planety nebo hvězdy se řídí rozložením její hmotnosti, rotace černé díry je popsána jejím úhlovým momentem hybnosti,“ doplňuje fyzik z University of Sussex Xavier Calmet. „V důsledku extrémních gravitačních sil v blízkosti černé díry způsobuje rotace silné zakřivení a zkroucení časoprostoru, který tvoří tzv. ergosféru. Tento efekt je jedinečný pro černé díry a nevyskytuje se u pevných těles, jako jsou planety nebo hvězdy.“

Jinými slovy to znamená, že černé díry při rotaci doslova zkroutí samotnou strukturu časoprostoru a táhnou za sebou vše, co se v ergosféře nachází.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: BGR, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

Total
0
Shares