Ruský hacker

Studie: Bezpečnostní týmy bojují proti hackerům, deepfake videu i syndromu vyhoření

  • Vyhoření počítačových expertů zůstává závažným problémem
  • Hackeři stále častěji používají techniku deepfake

Společnost VMware zveřejnila zprávu, která se zabývá výzvami, kterým čelí bezpečnostní týmy v době komplikované pandemií, vlastním vyhořením a geopoliticky motivovanými kybernetickými útoky. 65 % obránců uvádí, že hackerské útoky zesílily od ruského vpádu na Ukrajinu. Studie také popisuje nově vznikající hrozby, jako jsou podvodné syntetické audio a video nahrávky vytvořené s využitím umělé inteligence (tzv. „deepfakes“).


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous straší v moskevském metru. Ale jinak, než myslíte


Hackeři zneužívají deepfake video

„Kybernetičtí zločinci nyní zařazují techniku deepfake do svého arzenálu jako způsob, jak obejít bezpečnostní opatření,“ řekl Rick McElroy z VMware. „Dva ze tří respondentů v naší studii zaznamenali využití deepfake jako součást útoku, což je 13% nárůst oproti loňskému roku, přičemž nejčastějším způsobem doručení byl e-mail. Kyberzločinci již nepoužívají syntetické video a audio pouze pro vlivové operace nebo dezinformační kampaně, jejich novým cílem je využívat technologii deepfake k útokům na podniky a organizace a získání přístupu do jejich prostředí.“

Vyhoření počítačových expertů zůstává závažným problémem. 47 % respondentů uvedlo, že v posledním roce zažili vyhoření nebo extrémní stres, což je mírný pokles oproti 51 % v loňském roce. V důsledku toho 69 % respondentů uvažovalo o odchodu ze současného zaměstnání.

Hackeři z Anonymous již získali přes dva miliony ruských e-mailů
Zdroj fotografie: Mohammad Hoseini Rad / Unsplash

Zpráva také zmiňuje, že ransomwaroví útočníci aktivně rozvíjí strategie kybernetického vydírání. Převaha ransomwarových útoků, často podpořených spoluprací kyberzločineckých skupin na temném webu, stále nepolevuje. V uplynulých 12 měsících se s takovými útoky setkalo 57 % expertů a dvě třetiny (66 %) se setkaly se sdruženími nebo partnerstvími ransomwarových skupin. „Prominentní kybernetické kartely stále vydírají podniky a organizace pomocí technik dvojitého vydírání, vymáhání peněz, aukcí dat a dalších metod,“ uvádí VMware.

Navzdory turbulentnímu bezpečnostnímu prostředí a stoupajícím rizikům podrobně popsaným ve studii se bezpečnostní týmy dokáží útokům bránit, přičemž 87 % dotázaných uvádí, že jsou schopni narušit aktivity kybernetických zločinců někdy (50 %) nebo velmi často (37 %). Používají k tomu také nové techniky. Tři čtvrtiny respondentů (75 %) uvedly, že v současné době zavádí virtuální záplatování jako nouzový mechanismus. „V každém případě platí, že čím lepší přehled obránci mají o všech možných směrech útoku, tím lépe jsou připraveni čelit hrozbám,“ zakončuje zpráva.

Zdroj: Sebastiaan Stam / Unsplash, zdroj: WMware

Total
0
Shares