- Lze na internetu vyhledávat jen silou myšlenek?
- Vědec z MIT dokázal, že je to možné
Student z Massachusettského technologického institutu (MIT) vytvořil kompaktní gadget, který umožňuje lidem komunikovat se stroji a vyhledávat na internetu jen pomocí mysli.
Nepřehlédněte: Muž omylem vyhodil nepoužívaný disk s 8000 bitcoiny. Skládku prohledají robotičtí psi s AI
Správnou odpověď najde pomocí myšlenek
Arnav Kapur je velkým příznivcem science-fiction žánru, proto stvořil zařízení AlterEgo, což je typ náhlavní soupravy, která umožňuje lidem maximálně využívat dnešní vyspělé technologie, aniž by vůbec promluvili.
AlterEgo zaznamená, když uživatel myslí na konkrétní věc nebo přemítá nad tím, co ho právě zajímá. Tyto informace poté nevelká a lehká náhlavní souprava odešle na internet a vyhledá konkrétní odpověď.
„Aniž byste mluvili, psali nebo vůbec něco dělali, zařízení je schopno najít správnou odpověď na internetu a poté informace předat zpět uživateli prostřednictvím vibrací do vnitřního ucha.“
Odpověď se zřejmě přehraje podobně jako vnitřní hlas člověka, ale bez narušení jeho obvyklého sluchového vnímání, zamýšlí se redakce pořadu 60 Minutes.
„To uživateli umožňuje přenášet a přijímat toky informací do a z výpočetního zařízení bez jakékoli pozorovatelné akce a bez odpojení uživatele od jeho okolí a narušení soukromí,“ vysvětlují experti z MIT Media Lab.
Arnav Kapur, a student in MIT’s Media Lab, has developed a system to surf the internet with his mind. He silently Googled our questions and heard the answers through vibrations transmitted through his skull and into his inner ear. pic.twitter.com/aN76Jn4AHv
— 60 Minutes (@60Minutes) April 22, 2018
AlterEgo pomůže lidem s hendikepem
Na videu, kde je AlterEgo vidět v akci, je Arnav Kapur moderátorem pořadu 60 Minutes požádán o odpověď na směšně obtížný matematický výpočet, což bez problémů zvládne.
Poté se po něm chce, aby vyjmenoval největší město v Bulharsku a uvedl i počet jeho obyvatel, na což samozřejmě také odpoví správně. Nadaný student říká, že díky nástroji AlterEgo má v hlavě v podstatě celý internet.
„Hlavním zaměřením AlterEgo je však usnadnit komunikaci lidem s poruchami řeči, včetně těch s nemocemi jako je ALS (amyotrofická laterální skleróza) a RS (roztroušená skleróza),“ vysvětluje MIT.
„Kromě toho má systém potenciál docílit splynutí člověka a počítače tak, aby se výpočetní technika, internet a umělá inteligence proplétaly do našeho každodenního života jako druhé já a rozšiřovaly naše poznání a schopnosti.“
Zdroj náhledové fotografie: theharpreetbatish / Pixabay, zdroj: MIT