Zavirovaný počítač

Strašák jménem spyware. Hackeři masivně utočí na hesla českých uživatelů počítačů s Windows

  • Spyware Formbook je navržen tak, aby lidi šmíroval.
  • V České republice představuje obrovské riziko.

Jmenuje se Formbook a podle kyberbezpečnostní společnosti ESET jde o jednu z největších hrozeb pro počítače s operačním systémem Windows současnosti. Tento záškodník se ukrývá a potají uživatele šmíruje.


Nepřehlédněte: V USA se vznesl k obloze nástupce legendárního Concordu. Z Londýna do New Yorku doletí za tři hodiny


Českem se masivně šíří nebezpečný spyware

Virus do počítače si lidé stále nejčastěji stahují sami. Největší hrozbou pro uživatele uplynulý měsíc byl Formbook, který je typickým zástupcem špionážního malwaru, tzv. spywaru, varují experti ESETu.

Největším rizikem je spyware pro hesla, která ukládáme do internetových prohlížečů. Ty totiž nejsou před jeho útoky dostatečně zabezpečené. Útočníci poté profitují z monetizace takto získaných dat, prodeje samotných přihlašovacích údajů či z výkupného za opětovné zpřístupnění služeb. Spyware se se nejčastěji šíří jako příloha u nevyžádaných e-mailů.

„Formbook se objevoval nejčastěji v příloze PAYMENT ERROR.exe a spyware Agent.AES pak v příloze Order Details.exe. Na spyware Agent Tesla jsme mohli nejčastěji narazit v příloze s názvem DRAFT MBL LHV3495264 327291535_V2.exe,“ vysvětluje ESET.

Počítač, malware, Windows
Zdroj: Elisa Ventur / Unsplash

Uživatelská hesla však nejsou jediným cílem spywaru. Zaměřuje se také na informace o našem chování na internetu či o našem zařízení. Jsou to například informace o spouštěných aplikacích, otevíraných souborech a času, který na zařízení trávíme.

„Spyware sbírá informace i o nainstalovaném softwaru a o hardwaru našeho zařízení. Na základě těchto údajů si může útočník vytvořit celý profil své oběti a odcizit například i její identitu,“ uzavírá zpráva.

Jak se proti útokům podvodníků bránit?

Podle expertů je důležité řídit se osvědčenými bezpečnostními zásadami, mezi které patří například opatrnost při otevírání spamových e-mailů od neznámých uživatelů a správná tvorba a správa přihlašovacích údajů.

Jak ukázal nedávný průzkum společnosti ESET, v Česku mají lidé stále sklony vytvářet hesla ze svých osobních údajů. Kvůli tomu jsou ale jejich hesla zbytečně zranitelná vůči útokům.

Zdroj náhledové fotografie: cookie_studio / Freepik, zdroj: ESET

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..