Procesor

Stokrát výkonnější procesory než ty současné? Firma z USA přinesla zásadní objev

  • Americká firma má vlastní procesor výkonnější než běžná produkce
  • Čipset Monza využívá prostorového paralelismu pro větší energetickou výtěžnost
  • Do výroby má zamířit již příští rok

Když jde o čipy, v současnosti je absolutně nejdůležitější energetická výtěžnost jednotlivých architektur, velikost tranzistorů a celkový výkon. Americká firma neskromně tvrdí, že navrhla procesor, který umí být až stokrát výkonnější než současné čipsety.


Nepřehlédněte: Britové úspěšně otestovali laserové dělo Dračí oheň. Z kilometru trefí minci


Převratný procesor

Společnost stojící za novým čipem se jmenuje Efficient Computer a sestává prakticky především z absolventů pittsburské Carnegie-Mellonovy univerzity. Její přelomová technologie nese název Fabric, tedy v překladu „látka“.

Podle expertů může nový procesor poskytovat výkon srovnatelný se současnou nabídkou a přitom spotřebovávat jen nepatrný zlomek elektrické energie. 

Výzkumníci neskromně tvrdí, že je „stokrát výkonnější než „nejlepší vestavěný von Neumannův procesor“ (počítač tvořený čipsetem s klasickým schématem) a „tisíckrát úspornější než energeticky nenáročné procesory“.

Fabric měl být dokonce již implementován a otestován v komplexní čipové sadě, které výrobce říká Monza. A jak to tedy funguje?

Jak Fabric funguje?

Klíčovou myšlenkou Fabricu je optimalizace pro paralelismus od samého základu. Vědci z Carnegie-Mellonovy univerzity na tomto objevu pracovali přes 7 let. Jejich architektura využívá prostorový paralelismus tím, že provádí různé instrukce současně napříč fyzickým rozložením čipu. Tyto paralelní výpočetní prvky propojuje účinná síť na čipu.

Běžné procesory pro všeobecné použití jsou neuvěřitelně složité a nesou s sebou spoustu starších funkcí, aby byla zachována zpětná kompatibilita. Efektivní počítač se toho všeho zbavuje a používá zjednodušenou, rekonfigurovatelnou architekturu datových toků k provádění kódu napříč mnoha paralelními výpočetními prvky.

Procesor
Zdroj: Luan Gjokaj / Unsplash

Problém v masové implementaci čipsetu Monza je však v softwaru. Pro každou úlohu musí být software čipu překompilován, tedy znovu naprogramován. Kvůli tomu může Efficient Computer v první vlně cílit pouze na specializovaná odvětví, jako je zdravotnictví, obrana, vývoj a výzkum a podobně.

Přesto mají Efficient Computer již zájemce o výrobu jejich polovodičů pro rok 2025. Jména partnerů však výzkumníci zatím odmítají zveřejnit.

Zdroj náhledové fotografie: Niek Doup / Unsplash, zdroj: Efficient Computer

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Takže jako základní software se nainstaluje specializovaná IE a ta vše potřebné zařídí. Jak prosté.

Comments are closed.