- Nejvážnějším rizikem pro české uživatele chytrých telefonů s operačním systémem Android zůstaly špehovací aplikace a bankovní trojské koně
Počty detekcí špehovacích aplikací, neboli stalkerware, v prosinci nadále oslabovaly. Experti společnosti ESET ale varují, že jejich zánik nemůžeme očekávat. Naopak mírně roste aktivita trojského koně Triada, který obsahuje funkci pro modifikaci SMS zpráv.
Nejvážnějším rizikem zůstal špehovací software
Mobilní hrozby v celém roce 2020 zcela ovládl stalkerware, tedy aplikace, které dokáží uživatele a jeho aktivitu na telefonu špehovat. Nejčastěji detekovaným stalkerwarem byla v prosinci v Česku aplikace Cerberus.
Psali jsme: Hesla českých uživatelů jsou stále terčem špionážního malware, ten se nejčastěji šíří e-mailem
Její vývojáři ji vydávají za nástroj k nalezení zařízení v případě krádeže. Služba ale nabízí řadu SMS povelů, jak na dálku zařízení ovládat – například lze vypnout a zapnout data, Wi-Fi, přesměrovat hovory nebo zobrazit polohu. Aplikaci je také možné v zařízení zcela skrýt.
Kombinace těchto funkcí je důvod, proč Google už v roce 2018 aplikaci ze svého obchodu stáhl jako rizikovou. Dalším běžným příkladem stalkerware je sada nástrojů Guardian, která bývá předinstalovaá v levných telefonech čínské výroby.
Riziko pro internetové bankovnictví
Na předních příčkách statistik se udržel také trojský kůň Triada. Může mít řadu funkcí, v Česku nejčastěji šířil nevyžádanou reklamu a spam. Některé jeho novější verze ale představují riziko pro bezpečnost elektronických plateb. Obsahují totiž funkci, která dokáže modifikovat verifikační SMS zprávy. Triada se také dokáže v zařízení skrývat a je velice problematické se tohoto trojanu zbavit.
Podle expertů společnosti ESET si uživatel zpravidla malware do zařízení stáhne sám, velmi často z neoficiálního obchodu v rámci aplikace, která působí legitimním dojmem. Doporučují proto aplikace stahovat výhradně z oficiálního obchodu Google Play.
Zdroj náhledové fotografie: harshahars / Pixabay