- Xiaomi v Číně blokuje kecálka Telegram
- Systém MIUI aplikaci považuje za nebezpečnou
Ve spojenectví mezi Čínou a Ruskem se objevují další trhliny. Jak informuje server Bleeping Computer, výrobce chytrých telefonů Xiaomi začal ve svých zařízeních blokovat ruskou populární chatovací aplikaci Telegram.
Nepřehlédněte: Rusové chtějí dobít Měsíc. Sonda Luna-25 poslala vědcům na Zemi první snímky
Telegram Xiaomi považuje za závadný
MIUI je uživatelské prostředí založené na operačním systému Android, který Xiaomi používá ve svých smartphonech a tabletech. S vydáním MIUI 13 společnost do své nadstavby přidala novou bezpečnostní funkci, která označuje a blokuje škodlivé aplikace.
Tato funkce však okamžitě čelila drtivé kritice, přičemž uživatelé spekulovali, zda se nejedná o pokus společnosti Xiaomi ve spolupráci s Čínskou komunistickou stranou (ČKS) monitorovat aktivity uživatelů a cenzurovat aplikace.
Tato podezření později podpořila skutečnost, že Xiaomi ve své nadstavbě začalo blokovat aplikace, které uživatelům umožňovaly měnit nastavení sítě nad rámec výchozího nastavení. Pokud je aplikace považována za „škodlivou nebo nebezpečnou“, MIUI se ji snaží z telefonu odstranit a zablokovat její instalaci, což teď platí i pro oblíbený Telegram.
Když se uživatelé snaží aplikaci nainstalovat, zobrazí se na displeji jejich zařízení okno s varováním: „Aplikace neprošla bezpečnostní kontrolou společnosti Xiaomi. Tato aplikace je podvodná a její používání může vést k rizikům. Z bezpečnostních důvodů doporučujeme aktivovat opatření pro zajištění bezpečnosti a ochranu před rizikovými aplikacemi.“
Cenzura v Číně jede na plné obrátky!
„Označení Telegramu za podezřelou aplikaci poukazuje na širší příběh o pokračující snaze čínské vlády omezit svobodu projevu a soukromí uživatelů,“ píše server Bleeping Computer.
Čínský cenzurní aparát je známý tím, že omezuje přístup k zahraničním webovým stránkám, filtruje klíčová slova považovaná za citlivá nebo protistátní a monitoruje internetové aktivity.
V průběhu let se staly terčem útoku populární platformy sociálních médií, jako jsou Facebook, Twitter nebo YouTube, přičemž do popředí se dostaly jejich čínské alternativy.
V poslední době však Čína zaměřila svou pozornost také na aplikace, které usnadňují nemonitorovanou komunikaci nebo sdílení obsahu, jak jsme toho svědky v případě Telegramu.
Zdroj náhledové fotografie: N Tho Duc / Unsplash, zdroj: Bleeping Computer