Měkký robot

Speciální špionážní robot se po dokončení mise promění v kapalinu

  • Vědci vytvořili malého robota, který je schopný nabývat různých podob a tvarů.
  • A když na to přijde, na povel se rozpadne a zanechá po sobě pouze mastný flek

Skupina výzkumníků v Jižní Koreji vyvinula měkké roboty, kteří se mohou sami zničit a rozpustit na zbytky, přičemž po sobě zanechávají jen minimální stopy. Experti strávili dva roky prací na flexibilních materiálech, z nichž by bylo možné vyrobit plně funkční stroje, kteří se však mohou při interakci se specifickými látkami také rozpadnout.


Nepřehlédněte: Sonda NASA Cassini pořídila ohromující snímek Saturnu. Země a Měsíc vypadají jako malé tečky


Měkcí roboti se umí sami zničit

Podle serveru Science X Network korejští experti stvořili roboty, kteří se sami zničí a zanechají po sobě pouze olejovitý flek, čímž se otevírají zajímavé možnosti pro jejich nasazení. Takzvaní „měkcí roboti“ jsou obvykle přizpůsobiví a všestranní, mohou napodobovat přirozené pohyby a chování. Schopnost sebedestrukce je však něco, o čem vědci zatím jen snili.

Nová technologie by mohla být využita v rámci vojenských nebo zpravodajských operací ke shromažďování citlivých informací. „Měkcí roboti by mohli být využíváni pro sledovací a průzkumné mise, přičemž schopnost sebedestrukce by výrazně snižovala pravděpodobnost, že se kritická data dostanou do rukou protivníků nebo nepovolaných osob,“ píše server TechTimes.

Další nasazení se nabízí během pátracích misí v nebezpečných a těžce přístupných oblastech. Nová schopnost by umožnila, aby se po splnění úkolu rozpustili a navždy zmizeli.

Postgraduální student Soulské národní univerzity Min-Ha Oh říká: „Napodobili jsme smrt v životním cyklu, kdy robot může zemřít.“ Standardní měkcí roboti jsou obvykle vyrobeni z termosetového silikonového elastomeru. Odolnost tohoto materiálu vůči teplu, kyselinám a chemikáliím je však činí nevhodnými pro sebedestrukci.

Aby tento problém vědci překonali, vyvinuli silikonovou pryskyřici, která při vystavení UV záření uvolňuje fluoridové ionty. Díky tomu se robot začne rozkládat pod vlivem UV LED, které iniciují proces zahřívání. Za necelé dvě hodiny se zcela rozpadne a zanechá po sobě pouze mastný flek, kterého si ani nevšimnete.

Robot, AI
Zdroj: maximalfocus / Unsplash

Využití najdou v armádě a medicíně

Koncept samodestrukčních mechanismů přinesl zajímavý vývoj v různých oblastech. Vědci z Houstonské univerzity navrhli obvody, které se samy zničí, jestliže jsou vystaveny molekulám vody, což nachází uplatnění nejen ve vojenství, ale i v medicíně.

Spolupráce mezi Cornellovou univerzitou a společností Honeywell Aerospace navíc vedla k vytvoření chemických balíčků zabudovaných do procesorů, které po obdržení dálkového „ signálu smrti“ roztaví všechny plošné spoje.

Podobné inovace se však neomezují pouze na akademickou půdu a výzkum. Pentagon nedávno vyvinul kluzák, který je schopen uletět úctyhodnou vzdálenost, než během několika hodin zmizí. Měkkou robotikou se zabývá i online prodejce Amazon, který si podal patent na sebedestrukční doručovací dron.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: TechTimes, Science X Networks

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.