- Sonda Juno od roku 2016 pozoruje Jupiter
- Vědci nyní zveřejnili jednu velmi zvláštní fotografii
Nový snímek Jupiteru pořízený aparátem JunoCam na americké družici Juno ukazuje jasně zelenou kouli poblíž bouřlivého severního pólu planety. Ačkoli nové pozorování mnoho lidí překvapilo a na internetu vzbudilo velkou pozornost, NASA tvrdí, že jde o běžný blesk.
Nepřehlédněte: WhatsApp oznámil velkou novinku. Konec spamu, telemarketingu a volání od podvodníků
Co je zvláštní zelená koule?
Sonda Juno amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), která se v současné době nachází na oběžné dráze kolem Jupiteru, pořizuje další a další snímky povrchu plynného obra a některé – jako ten nejnovější – rozhodně zaujmou.
„Na Zemi blesky vznikají z vodních mraků a nejčastěji se vyskytují v blízkosti rovníku, zatímco na Jupiteru se vyskytují také v mracích obsahujících čpavek a lze je nejčastěji pozorovat v blízkosti pólů,“ vysvětlují zástupci NASA v prohlášení.
Od zahájení své mise v roce 2016 sonda Juno obletěla Jupiter již 35krát. Během těchto obletů pořídila malá družice nespočet fotografií planety a nasbírala mnoho dat.
Zelený záblesk, který je na snímku vidět, byl zaznamenán v době, kdy sonda přelétala 32 tisíc kilometrů nad povrchem Jupiteru. Vysvětlení, že jde o blesk, samozřejmě dává smysl, zejména proto, že sonda Voyager 1 zaznamenala podobné blesky na planetě již v roce 1979.
Juno pozoruje Jupiter
Sonda, která pět let zdolávala vzdálenost 2,8 miliardy kilometrů od Země a dorazila na oběžnou dráhu planety před sedmi lety, získává cenné informace o atmosféře Jupiteru, vnitřní struktuře a magnetickém poli.
Mimochodem, NASA uvádí, že nově uveřejněný snímek byl pořízen v prosinci 2020. Takže poměrně dlouhou dobu ležel v šuplíku.