Podívejte se na nejdetailnější fotografii Slunce

Sonda NASA Solar Orbiter pořídila nejdetailnější video Slunce v historii

  • NASA zveřejnila nejdetailnější video Slunce
  • Ukazuje vysoké klásky plazmatu i koronální mech

Vědci zveřejnili nové záběry, které Slunce ukazují tak, jak ho lidstvo ještě nikdy nevidělo. Záznam pořídila kosmická sonda Solar Orbiter – s českými přístroji na palubě – při svém nedávném průletu kolem naší životadárné hvězdy.


Nepřehlédněte: Simulace NASA vás pošle do chřtánu černé díry. Ukazuje, jak těsně uniknete horizontu událostí


Takové záběry Slunce lidé ještě neviděli

Sonda Solar Orbiter️, která je společnou misí Evropské kosmické agentury (ESA) a amerického úřadu NASA, se lidstvu znovu připomněla působivým videem. V detailech můžeme vidět například koronální déšť či spikule, dlouhé a široké klásky plazmatu, které sahají z chromosféry až do sluneční koróny nad ní. Tyto jehlice plynu mohou dosahovat výšky více než deseti tisíc kilometrů.

Spatřit můžeme také koronální mech, specifické vzory, které se nacházejí u základny koronálních smyček, obloukovitých struktur, které vystupují vysoko nad povrch životadárné hvězdy. Neméně zajímavá je i erupce, kterou lze vidět zhruba ve 22. sekundě. I když se může zdát malá, ve skutečnosti je mnohem větší než Země, vysvětlují zástupci ESA.

Vlevo je pak viditelný i koronální déšť, který má nejspíš méně než deset tisíc stupňů Celsia. I proto je zobrazený tmavě oproti koronálním smyčkám na pozadí dosahujícím až milionu stupňů.

Sonda zachytila déšť, spikule i mech

Sonda se vydala ke Slunci z floridského mysu Canaveral 10. února 2020. Od té doby sbírá data, která mají podrobněji osvětlit některé dosud málo poznané stránky sluneční aktivity. Jedním z cílů mise je objasnit, co způsobuje sluneční vítr a jak vzniká koronální magnetické pole.

1800 kilogramů vážící kosmický aparát má na palubě šest přístrojů pro dálkový průzkum, které snímkují hvězdu a její sousedství, a čtveřici přístrojů pro místní měření v okolí sondy. Co se týká přímo českých zařízení, tak konkrétně přístroj RPW slouží k měření plazmových a rádiových vln a lokálních plazmových hustot v tzv. slunečním větru.

Cílem družice s možným rozpětím solárních panelů až 18 metrů je komplexní studium Slunce a vnitřní heliosféry z bezprostřední vzdálenosti, a tedy s vysokým rozlišením. Solar Orbiter je společný projekt Evropské kosmické agentury (ESA) a amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: New Scientist, IFLScience, BGR

Total
0
Shares