Parker Solar Probe

Sonda NASA je nejrychlejším lidmi vytvořeným objektem. Letos ze Slunce odebere vzorek

  • Sonda americké agentury NASA překonala světový rekord
  • Žádný jiný lidmi vyrobený objekt takové rychlosti ještě nedosáhnul

Sonda amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) jménem Parker Solar Probe se stala lidským výtvorem, který se dostal nejblíže ke Slunci. Před několika týdny pak družice překonala dosavadní světový rekord, když dosáhla rychlosti 635 266 km/h, což je dvakrát rychleji než blesk nebo dvěstěkrát rychleji než vystřelená kulka z pušky.


Nepřehlédněte: „Jste v ohrožení.“ Na iPhony útočí nebezpečný virus, varuje lidi Apple


Sonda překonala rekord

Parkerova sluneční sonda se vydala ke Slunci z floridského mysu Canaveral v srpnu 2018. O projektu se poprvé uvažovalo dokonce již v roce 1958, kdy vznikla NASA. Jde tak o nejstarší projekt americké vesmírné agentury. Zahájení mise však desítky let bránilo intenzivní sluneční záření.

Zhruba 7000 kilogramů vážící zařízení podle plánu obíhá Slunce a monitoruje a dokumentuje aktivitu v takzvané sluneční koroně. Data mají vědcům posloužit k tomu, aby lépe pochopili životní cyklus hvězd. A zároveň také mají pomoci lépe předpovídat mohutné solární erupce a bouře. Družice byla pojmenována po vědci Eugenovi Parkerovi, který je průkopníkem ve zkoumání slunečního větru.

Parker Solar Probe
Zdroj: NASA

Parker Solar Probe odebere fragment Slunce

Sonda má kolem Slunce naplánováno ještě několik průletů a vědci očekávají, že letos v zimě kolem naší životadárné hvězdy proletí rychlostí až 700 000 km/h, aby z ní odebrala vzorek. Půjde o vůbec první odebraný „fragment“ hvězdy a sonda se ke Slunci přiblíží sedmkrát blíže než kterékoli jiné kosmické plavidlo v historii lidstva.

Dosažení neuvěřitelných rychlostí závisí na načasování. Když Parkerova sonda obíhá kolem Slunce, vyrovnává se s oběžnou dráhou Venuše a využívá gravitace pohybující se planety k vytvoření jakéhosi praku. Vědci od družice očekávají odpověď na otázku, proč je povrch Slunce s teplotou okolo 5500 stupňů Celsia výrazně chladnější než koróna, který má místy teplotu šest milionů stupňů. Existuje několik teorií, žádná ale plně neobjasňuje extrémní rozdíly teplot. 

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares